"Vyjíždíme v podstatě bez ustání na popadané stromy," sdělil krátce po sedmé hodině ráno mluvčí hasičů Petr Poncar. Podle něj stromy nejčastěji zasahují do komunikací nebo do drátů elektrického vedení. "V jednom případě také havartovalo osobní auto spadlého stromu. Nehoda byla naštěstí bez zranění," informoval Poncar.

Na Železnorudsku hasiči likvidovali čtyři spadlé stromy, které museli rozřezat a uklidit ze silnice při cestě k zásahu na Javorné, kde z rodinného domu ulétla střecha. Další strom spadl vlivem silného větru v zatáčce na Špičák. Nyní na Šumavě začíná chumelit. „Padaly tady stromy, lámaly se větve, ale naštěstí se nestalo nic vážnějšího,“ uvedl starosta Železné Rudy Filip Smola.

Kvůli silnému větru je dnes mimo provoz lanová dráha i všechny vleky v lyžařské areálu na Špičáku.

Popadané stromy a větve způsobily na několika místech na Klatovsku i výpadek elektřiny. Bez proudu je v ranních hodinách zhruba 500 domácností. "Naši pracovníci jsou v terénu a počítáme, že během dopoledních hodin by mělo být vše vyřešeno," sdělila mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

Bez elektřiny jsou obce Hnačov, Tužice, Zavlekov, Červená, Dvory, Rejštejn, Rabí, Žichovice a několik domácností v okolních obcích u Petrovic u Sušice.

Strom zastavil vlakovou dopravu

Rozmary počasí zasáhly také železniční dopravu. Mezi Hlubokou a Chodskou Lhotou na Domažlicku najela v 7:10 hodin lokálka do spadlého stromu. "Nikomu z pěti cestujících se nic nestalo. Pro cestující přijel autobus náhradní dopravy," řekl mluvčí Hasičů.

Ve Svéradicích vítr vyvrátil statný strom, jehož kořeny roztrhaly i asfalt na přilehlé silnici.