Dobrovolní hasiči mají od soboty nového starostu, je jím Josef Veith z Petrovic u Sušice. Nový starosta a další členové vedení okresního sdružení hasičů byli zvoleni delegáty, kteří se sešli na shromáždění v horažďovickém kulturním domě.

Na shromáždění bylo přítomno 291 delegátů zastupujících 235 sborů dobrovolných hasičů (SDH). „Delegáti jsou členové sborů dobrovolných hasičů, kteří byli zvoleni na valné hromadě, kterou má každý sbor jednou do roka. Jsou pak vysláni jako zástupci sboru na shromáždění a mají možnost volit nové vedení okresu,“ informovala Ivana Nováčková z SDH Číhaň.

Nové vedení

Staronovými náměstky se stali Zdeňka Hošťálková, Jan Raiser a Hana Králová, kteří budou nyní pokračovat ve svém druhém volebním období. Čtvrtým a novým náměstkem je Ladislav Kaiser.

Po dlouhá léta okresní sdružení hasičů vedl František Křesťan, který dělal jeho starostu od roku 1988 až do současnosti. „Dnešním dnem je to 30 let a 6 měsíců, co jsem v okresním výboru. Sedm let jsem dělal okresního ředitele, dále od roku 1987 předsedu svazu požární ochrany a pak jsem byl zvolen starostou,“ uvedl nyní už bývalý starosta.

„Největším úspěchem je, že ani po roce 1989 nedošlo ke snižování členské základny, stále je nás v okrese přes 10 tisíc, jako nás bývalo,“ řekl Deníku Křesťan o svém období ve vedení okresu.

Cílem výchova

Křesťanovým nástupcem byl zvolen Josef Veith. „Byla to silná konkurence, mezi kandidáty byli dva ředitelé, jsem mile překvapen, že mi delegáti dali své hlasy,“ líčil volební boj nový starosta. „Slavit budeme až po 5 letech, až budeme mít nějaké výsledky,“ vyjádřil se Veith k oslavě svého zvolení.
„Vím, že to budu mít těžké. Bývalí starostové Křesťan a Přerost byli lidé na svém místě, velmi zkušení,“ ocenil své předchůdce starosta. „Na prvním místě se chci zaměřit na výchovu mladé generace, jsou to naši nástupci, kteří budou držet hasičské žezlo. Jako další cíl, protože jsem rozhodčí instruktor, bych chtěl, aby se naše jednotky opět probojovaly v požárním sportu do republikových kol. Samozřejmě je také mým cílem nadále udržet ve sborech veselí a kamarádskou atmosféru,“ nastínil své plány Veith.

Přátelská atmosféra panovala rozhodně i na shromáždění. Mezi volbami nového vedení a zhodnocením činnosti organizace, si hasiči našli čas na setkání u kávy, piva či cigarety.