Sbor dobrovolných hasičů v Chudenicích oslaví v letošním roce 125 let své existence. „Můžeme se pochlubit 65 členy, z toho máme 1 ženu a 7 dětí,“ říká starosta hasičů Miroslav Písařík.

„Máme jedno soutěžní družstvo, se kterým se účastníme okrskových soutěží a soutěží na různých výročích a oslavách sborů po okolí. Na okrskových soutěžích se držíme do třetího místa,“ pokračuje ve výčtu starosta hasičů.

Chudeničtí mají také výjezdovou zásahovou dvanáctičlennou jednotku, která je zařazena do JPO 3 s výjezdem do 10 minut od vyhlášení poplachu.
Během roku se tato organizace věnuje celé řadě aktivit, mezi které patří například pořádání tradičního hasičského bálu, maškarního průvodu nebo stavění máje.

„Dvakrát za rok připravujeme s házenkářkami turnaj v národní házené a nebo připravujeme sběr železného šrotu,“ dodal Písařík.

Letos poprvé bude do hasičské soutěže přihlášeno i družstvo dětí, které má sedm členů a které je jakousi přípravkou pro dospělé.

Další organizací, která má bohatou historii, je Český svaz včelařů. „Jsme hodně aktivní organizací, což se u včelařských sdružení jen málokde vede. Jen za loňský rok jsme uspořádali celou řadu akcí. V lednu to byl v kostele koncert pěvců Pavla Červinky a Jitky Soběhartové (jejíž otec je chudenickým rodákem, oba zpívají v Národním divadle). Pak jsme obnovili kříž u Karolinčiny louky pod Americkou zahradou, který byl nově vysvěcen v květnu. V Chudenicích jsme uspořádali kurz chovu matek, kde přednášel učitel včelařství František Kilián a v závěru roku pak kurz pro začínající včelaře, kterého se zúčastnili zájemci z různých míst republiky,“ vypráví předseda včelařské organizace v Chudenicích Josef Kadlec.

Včelaři mají v obci 29 členů a evidují 300 včelstev. Mor a varoázu zde prý včelaři přečkali poměrně dobře. „Léčíme řádně, a to nejen v daném roce, ale celkově. O včelstva se staráme, a tak úbytky u nás byly opravdu minimální,“ pokračuje Kadlec.

Chudeničtí včelaři se mohou pochlubit i kroužkem mladých včelařů. „První kroužek zde vznikl v roce 1938. Pak zanikl a nově byl obnoven v roce 1962. Od tohoto roku u nás působí nepřetržitě. V letošním roce tento kroužek navštěvuje devět dětí, které se účastní řady soutěží s dobrými výsledky,“ pokračuje předseda.

Dnes v bývalé chudenické škole hostí včelařská organizace oblastní kolo setkání mladých včelařů, odkud dva nejlepší postoupí do mezinárodního kola na Slovensku. Mladí včelaři se zde utkají ve svých znalostech a zkušenostech.