Hrozba protržení nýrské přehrady, vyhlášení třetího povodňového stupně a stavu nebezpečí hejtmankou kraje a evakuace obyvatelstva z ohrožených území. To je stručně námět cvičení, které se ve čtvrtek uskuteční na Klatovsku.

„Všechny základní složky integrovaného záchranného systému se ve čtvrtek 8. října zúčastní taktického cvičení, které má za úkol procvičit provedení evakuačních opatření z prostorů ohrožených zvláštní povodní zaviněnou vodním dílem Nýrsko. Cvičení se uskuteční v oblastech obcí Tajanov a Kal, odkud budou evakuováni lidé. Základní škola Tolstého bude sloužit jako evakuační středisko a na Městském úřadě Klatovy zasedne krizový štáb. Samotné cvičení bude zahájeno ve 13 hodin,“ řekla Deníku krajská mluvčí hasičů Alena Marešová.

Doplnila, že námět cvičení vychází ze situace, kdy vlivem extrémních povětrnostních podmínek byl na vodním díle Nýrsko i na řece Úhlavě vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity a hrozí akutní nebezpečí protržení hráze vodního díla Nýrsko.

„Pro okres Klatovy a Plzeň-jih byl hejtmankou Plzeňského kraje vyhlášen stav nebezpečí. K zajištění ochrany obyvatelstva rozhodl starosta města na základě jednání bezpečnostní rady provést evakuaci obyvatelstva z ohrožených území v povodí řeky Úhlavy. Na území města Klatovy byl uveden do pohotovosti krizový štáb města i povodňová komise, včetně dalších humanitárních složek k zabezpečení evakuovaných osob,“ doplnila mluvčí hasičů.