Handicapovanému pětiletému Honzíku Kosířovi ze Sušice pomáhá v nesnázích, které mu jeho nemoc přináší, asistenční pes. Toho mu speciálně vycvičila nezisková organizace Helppes a předala na slavnostním odpoledni.

Honzík se narodil předčasně a v důsledku nedostatečného okysličení mozku po porodu byl mozek poškozen. Když mu bylo 2,5 roku, diagnostikovali mu dětský autismus – středně funkční, typ pasivní, epilepsii, poruchu motorických funkcí, vývojovou vadu řeči a centrální svalovou hypotonii (má pomalejší motorický vývoj, který je projevem narušené funkce mozku).

Pomáhá pes

Nyní chlapci pomáhá asistenční pes, kterého dostal od pražské organizace Helppes, která se výcvikem psů pro postižené zabývá. Honzíkovi se cvičil pejsek přímo na míru. Jeho hlavním úkolem bude Honzíka doprovázet venku a pomáhat mu překonávat obtížné úseky. „Protože syn je autista, má problémy se změnou trasy. Pokud mu trasu změníme, zasekne se a odmítá jít dál. V této chvíli mu může pes pomoci zmírnit strach a nejistotu ze změny naučené trasy. Pomoct mu může i při vstupu do vozovky, se sebeobsluhou a oblékáním. Dohledá mu i ztracený předmět," popsala pomoc Honzíkova matka Soňa Szwajnochová.

Pes ale dokáže mnohem více. Rodiče za velkou přednost považují, že je dokáže upozornit na blížící se epileptický záchvat. Jde o schopnost psa, kterou nelze naučit. „Corrinto, jak se pes jmenuje, již při první návštěvě u Honzíka signalizoval dva menší epileptické záchvaty. Pokud by Honzík upadl a zůstal v bezvědomí, dokáže mu poskytnout psí první pomoc – otočí ho na bok a zůstane u něho ležet, aby ho zahříval," uvedla matka.

Více klidu

Asistenční pes také upozorňuje okolí na přítomnost dítěte s handicapem. Je prostředníkem k navázání kontaktu s vrstevníky a začlenění Honzíka do společnosti. Díky psovi se učení stává zábavou. Honzík může nenásilnou formou dál rehabilitovat, zopakovat například cviky po pejskovi – přeskoč, podlez a podobně. „Pejskovi musí dávat povely, takže se trénuje i komunikace. A v neposlední řadě i rozumové schopnosti, kde má pejsek oči, ucho, packu, kde má drápek. Při chystání pamlsků pro psa může například procvičovat barvy a určitý počet," sdělila Szwajnochová a dodala, že pes je pro ni velká pomoc. Bude moci být více v klidu a nebude tolik vystresovaná, když se například půjde koupat nebo si odskočí pověsit ven prádlo. „Tyto činnosti pro mě byly velmi stresující, protože jsem se velmi bála, aby Honzík nedostal zrovna epileptický záchvat. Z tohoto důvodu jsme také v bytě probourávali stěnu a vytvořili v ní okna, abych Honzíka měla neustále na očích, i když budu vařit v kuchyni," doplnila matka.

O asistenčního psa si u organizace Helppes mohou požádat všichni, kterým by pomohl. „Ti, kdo mají o psího pomocníka zájem, mají jediný úkol – dát nám o sobě a svých potřebách vědět. Zájemce se nám ozve na mail či telefon a my mu pošleme žádost o psího pomocníka. Pozveme si ho na pohovory, kde přesně zjistíme všechny jeho potřeby a požadavky na psího asistenta. V rámci pohovorů, kde jsou přítomny trenérky, které pak psa cvičí, mentální trenérka, sociální pracovnice a psychiatr, si projdou takové kolečko. My zjistíme, co konkrétně bude třeba, jakého chce psa a zda je vhodné, aby psa dostal, zda se o něj zvládne postarat nebo je mu nablízku osoba, která se o psa bude starat. Nedáme psa někam, kde by se o něj nepostarali a nezabezpečili mu vše potřebné," vysvětlila za organizaci Helppes Veronika Paldusová.

Honzík měl štěstí a svého psa dostal. Slavnostně mu ho předala hudební skupina Portless v rámci 12. ročníku Super dne Helppes, kde se setkal i se známými osobnostmi. „Pro nás byl tento den velice náročný, protože jsme měli ještě cyklistické závody cyklomaratontour v Praze, kterých se Honzík pravidelně účastní jako nejmladší člen paracyklistického klubu Černí koně. Na předávání psů jsme přijeli naprosto vyčerpáni. Poprvé jsem se setkala s Karlem Gottem a dalšími osobnostmi. Vlastní předávání asistenčního pejska se neobešlo bez slziček dojetí," uzavřela Szwajnochová.
Asistenčního psa má rodina k dispozici na neomezenou dobu a zadarmo.