„Dříve byl za stodolou kanál, kam všechen ten humus odtékal. Když se ucpalo kátro slámou, teklo to všude. Už moji rodiče chtěli, aby si soused vybudoval vlastní odpad. Nechal jsem tedy kanál zrušit. Při větších deštích mi ale močůvka teče pod základy stále. Stodoly i bývalé chlévy jsou nasáklé vlhkostí, plísní, opadává omítka,“ stěžuje si Václav Hodan.

„ Ten případ se vleče několik generací. Mám dvě koupelny a pro vodu jak na pití, tak na mytí si musím jezdit. Jsem vážně nemocen. Vodu ze své studny nemohu konzumovat, mám ve vodě močůvku. To potvrdili i hygienici,“ tvrdí Hodan.

„Mám písemné dokumenty, fotografie. Nikdo mi ale přesto nechce pomoci. V naší zemi není spravedlnost,“ myslí si Hodan.

„Stanoviska Václava Hodana jsou jednostranná. Medializace našeho sporu případ nevyřeší. Lidé neznají souvislosti, tak jak mohou o případu rozhodovat? My jsme tento „boj“ nevyvolali a nejsme na vině,“ zlobí se Václav Chval.

„Hodan při svých stížnostech vždycky nějak zapomíná uvádět několik, dle mého názoru objektivních skutečností. Jeho studna z r. 1890, možná starší, se nachází v základech hospodářského objektu tedy asi 10 m od bývalého chléva, který uvádí Hodan. Když spor řešila Policie ČR, neuvedl, že zrušil kanál na dešťovou vodu. Ten byl na druhé straně objektu a ze dvou třetin se nacházel na našem pozemku. Když se se stavem seznámili úředníci stavebního odboru Městského úřadu v Klatovech, doporučili sousedovi obrátit se na soud a obnovení kanálu pro dešťovou vodu do doby jeho rozhodnutí,“ říká Václav Chval.

Občané v Biřkově o sporu těchto sousedů vědí. S Václavem Hodanem je ale podle jejich mínění mnohdy těžké pořízení. Jeho rodina prý sama vlastnila poměrně velké hospodářství, a tak studnu i prameny si mohli močůvkou poškodit sami. „Václavu Hodanovi byla od obce několikrát nabízena pomoc. Konkrétně, že mu hasiči vytáhnou vodu ze studny, aby se na doporučení hygieniků mohla vydesinfikovat. Tyto nabídky odmítl,“ řekli Deníku občané, kteří nechtějí být v souvislosti se sousedským sporem zmiňováni. „Obec nemá žádné pravomoci jak pomoci v řešení tohoto sporu,“ říká starostka obce Biřkov Petra Zechová.