V neděliv 18 hodin měla nastat ta chvíle, kdy grafy elektráren poklesnou.

Nestalo se tak. Není to ale tím, že by se k výzvě nikdo nepřipojil. Světla v domácnostech zkrátka nemají na chod elektráren téměř žádný vliv.

„Odběratelé v domácnostech tvoří dvacet procent našich zakázek, pouhá čtyři procenta pak světla,“ vysvětluje mluvčí skupiny ČEZ pro západní Čechy Martin Sobotka. Dodává, že síť by nerozhodilo ani vypnutí veřejného osvětlení po celém Plzeňském a Karlovarském kraji.

„Navíc my nemůžeme ovlivňovat cenu elektřiny tak, jak se řada lidí domnívá, musíme ji nabízet za cenu, za niž se prodává na burze. A ta, protože zájem o elektřinu stále narůstá, roste také,“ říká Sobotka. Uvádí, že ti, kteří ke zhasnutí světel vyzývali, neví o tom, jak to funguje, zřejmě vůbec nic. „V 18 hodin se totiž sepne většina automaticky nastavených bojlerů, proto sledujeme v tuto dobu spíše nárůst odběru elektřiny,“ říká Sobotka. Kdyby ale přece jen všechny domácnosti odstavily na půl hodiny veškeré elektrické spotřebiče a zaměstnanec dispečinku by včas nezareagoval, hrozil by takzvaný black out, až pětidenní výpadek. „V konečném výsledku by to odnesli ale právě lidé, pět dní by nefungovalo nic,“ uvádí mluvčí.

„Já jsem se k výzvě připojil,“ říká Jan Poduška, starosta Blovic. „Vadí mi ceny elektřiny a vnímám, že hodně lidí je naštvaných,“ pokračuje a dodává, že doma u svíček poseděli, ale jinak se v Blovicích svítilo jako jindy. „Je to asi tím, že lidé mají před Vánoci hodně práce s pečením a úklidem,“ míní Poduška.

„Podle několika pozorovatelů bylo v Plasích patrné, že okolo šesté hodiny zhruba na pětině domů zhasla vánoční výzdoba,“ informoval náš Deník tajemník městského úřadu Josef Domabyl.

Michaela Kunešová, Hana Josefová