Česká špička sportovního dřevorubectví se o víkendu setkala v Sušici. Pod patronací starosty města Petra Mottla se tam konal Czech Cup města Sušice, který byl kvalifikačním závodem na mistrovství republiky. Závod byl zařazen do českého poháru sportovního dřevorubectví, nesoucího název Czech Cup Timbersports. Zúčastnilo se 16 závodníků v několika disciplínách.

Prací se dřevem se někteří i živí

Účastníci závodu nepocházeli výhradně z řad sportovních dřevorubců. Někteří si dřevorubectvím obstarávají obživu. Tak tomu je i u závodníka Vítězslava Soukupa. „Na vítězství neaspiruji, mým cílem je umístit se v polovině startovního pole. Práce se dřevem je mi jako obsluze harvestoru blízká, zároveň je mi také koníčkem. Jsem začátečník, i přesto bych se chtěl nominovat na mistrovství republiky," vysvětlil Soukup a dodal: „Panuje kamarádská atmosféra, na pódiu jsme si ovšem rivaly se vším všudy."

Klání bylo složeno z více disciplín, mezi něž patřilo řezání se standardní i extrémně silnou pilou, přesekávání stojícího kmene, přesekávání ležícího kmene, řezání dvou a půl metru dlouhou ruční pilou.

„Konkurence je dnes velká. Účast je podmíněna nominací, již měli závodníci možnost získat v předchozích závodech seriálu. Přijel i kandidát na vítězství, vítěz loňského finálového závodu Jan Holub. Atmosféra v Sušici je skvělá jako každý rok. Lidé tady na Šumavě mají ke dřevu silný vztah," řekl organizátor závodu Jan Brabec.

Lidé se bavili pozoruhodnými výkony dřevorubců. Tak tomu bylo i u návštěvníka Ladislava Löflera. „Sám jsem dřevorubec, proto se mi akce líbí. Přemýšlel jsem, že se také zúčastním. Jsem ale unavený z práce, tak jsem se přišel jen podívat," podotkl Löfler.

V celkovém součtu bodů ze všech disciplín se vítězem stal Martin Roušal. Druhé místo obsadil Jan Holub. Na třetím místě skončil Zdeněk Maťha.