UŽ OD ROKU 1990

Setkání pod lípou před radnicí v Sušici k připomínce událostí 17. listopadu 1939 a 1989 pořádá už od roku 1990 sušické gymnázium. „Tradice vznikla už v listopadu 1989, kdy pod lípu jezdili studenti, herci a zpěváci,aby nás informovali o tom, co se děje v Praze. Studenti gymnázia si vždy připraví tři písničky s hudebním doprovodem. Snažíme se, aby to byly písničky od jednoho interpreta nebo aby nějak tematicky souvisely s událostmi, které si připomínáme," uvedla za organizátory učitelka sušického gymnázia Milena Naglmüllerová.
Deset let po sametové revoluci se narodil Mikuláš Falber, který nyní chodí do septimy sušického gymnázia. „Myslím, že 17. listopad 1989 byl zlomovou událostí v historii českého národa. A myslím, že je důležité si to připomínat a vzdát hold lidem, kteří pro nás vybojovali demokracii," konstatoval student. Podobně vidí smysl připomínky listopadových událostí 1989 i Pavel Kolář. „Jsem rád, že gymnázium připomínku 17. listopadu pořádá. V současnosti je to ještě důležitější než jindy kvůli tomu, co se děje v politice. Abychom se vůbec takto scházet mohli," podotkl Sušičan.

POMOHL FACEBOOK

V Klatovech se naopak podobná připomínka konala poprvé, účastníky svolal pomocí facebooku osmadvacetiletý Klatovan Pavel Hubený. „Trochu sleduji světové dění a člověk postupně dospěje k nějakému vědomí, co je důležité. Někdo dospívá dříve, někdo později. Myslím, že existují osmnáctiletí, kteří už mají názor zralý, já jsem k tomu dospěl později. Ale to je v pořádku, naštěstí žijeme ve státě, kde se takto můžeme sejít," řekl Deníku Hubený, podle nějž vznikl nápad na uspořádání připomínky 17. listopadu zcela spontánně.

„S pár lidmi jsme si sedli a řekli si, že se chceme poklidně vyjádřit k tradici 17. listopadu i dění kolem nás. Pak jsme to rozeslali po sociálních sítích a bylo to. Sešlo se dvacet až třicet lidí, pohoda, jsem spokojen. Zapálíme svíčku, zazpíváme hymnu a podiskutujeme. Povíme si něco o svobodě, o principech, o životě a tak," byl spokojen Hubený.

Na schody před klatovským jezuitským kostelem dorazil i jeden ze zakladatelů klatovského Občanského fóra Karel Jungvirth. „Nikdy jsem nepředpokládal, že na těchto schodech budu stát po sedmadvaceti letech a budeme se bavit o tom, že s demokracií není u nás vše v pořádku. Jsem nadšený, že se tady sešli hlavně mladí lidé, že mladší generace je aktivní a má zájem o dění v republice a o to, jak to vypadá se stavem svobody a demokracie v našem státě," vyzdvihl Jungvirth zájem mladých lidí.