„Přijelo 26 účastníků z různých míst. Nejvíce zastoupeny tu jsou oblasti jako Březová u Sokolova, Sokolov, Rokycany, Přeštice, Lužany. Ze Sušice jsme tu jen já a můj manžel. Žádný sportovní klub tu ale nemáme," říká organizátorka závodu Monika Dachová.
Do závodu se může přihlásit kdokoliv. Nemusí být nikde registrovaný.
„Stačí si přinést prak a zúčastnit se. Cínové kuličky závodník dostane přímo na soutěži. Do závodu MČR je však podmínkou se zúčastnit minimálně pěti závodů, ze kterých se počítají body," vysvětluje Dachová.
Prak prý může být jakýkoliv. Někdo používá kupovaný, jiní vsázejí na domácí výrobu. Ty domácí prý lépe padnou do ruky. Tepláková guma se ale do praků už nepoužívá. Dnes se gumy dovážejí z Ameriky a Anglie.
Střelba z praku prý není drahý koníček. Nejdražší je benzin, který soutěžící projezdí po závodech.
„Při střelbě se snažím mířit. Je to ale těžké, prak nemá mušku ani hledí. Každý závodník má ale svůj styl. Je to o štěstí, cviku a tréninku. Já trénuji v zimě jednou dvakrát týdně, v létě podstatně častěji," prozradil několikanásobný mistr ve střelbě z praku Pavel Rozmuš z Březové.
Mezi nováčky v soutěži byl i František Fořt z Přeštic, který začal se střelbou před 14 dny. „Do závodu mě vyhecovali kamarádi z Přeštic a Lužan," přiznal nováček. Strach z konkurence ale neměl. ⋌(pou)