Již osmý ročník akce s názvem Barokní jezuitské Klatovy se konal o uplynulém víkendu v Klatovech. Srdcem dění byl společenský sál Městské knihovny v Klatovech, kde se uskutečnilo několik přednášek.

„Historická konference, které se konala v knihovně, byla zaměřena na osobu Bohuslava Balbína. Radost mi udělalo, že přišlo opravdu hodně lidí. Klatovské publikum příjemně překvapilo i přednášející. Například Ivana Čornejová mi řekla, že tak znalé a početné publikum je unikátní," sdělil předseda občanského sdružení Klatovské katakomby a místostarosta Klatov Václav Chroust.

Historické konference se zúčastnila celá řada významných odborníků. Přednášel například Jiří Mikulec z Historického ústavu akademie věd, v akademii věd působí také Ondřej Podavka. Velký úspěch měla přednáška klatovského rodáka Karla Černého. Přednášku, která měla název Káva, čokoláda, čaj a jiné požitky z lékárny 17. století, prokládal Černý vtipnými glosami, což publikum ocenilo smíchem a potleskem. „Karel Černý je muž, který umí velmi dobře mluvit veřejně a jeho vystoupení mělo pointu," konstatoval Chroust. Vystoupil také Miroslav Herold, člen řádu Tovaryšstvo Ježíšovo, který se podílel například na dokumentu České televize Nejsme andělé, jen děláme jejich práci. Z jeho přednášky se mohli lidé dozvědět, jak vypadaly Klatovy v době, kdy zde Balbín žil. „To byla zajímavá přednáška, z ní se dala udělat představa, jak to v Klatovech vypadalo," podělila se o svůj dojem z přednášky Karolína Javorská z Klatovska.

Konference přinesla zajímavé odhalení. Jeden z mužů, který leží v katakombách a jehož jméno nebylo známo, neboť v minulosti se manipulovalo s označením rakví, je páter Jahoda. „Dozvěděli jsme se, že byl rektorem koleje v Jičíně. To znamená, že se nám otevřela další linka a další životní osud," sdělil Chroust.

Requiem za všechny zemřelé a mše se konaly v jezuitském kostele. Byly provázeny Wentzelyho Missa de Requiem v podání Kolegia pro duchovní hudbu Klatovy. Wentzelyho skladba, která vznikla v 17. století, je pro orchestr složitá a poměrně náročná, hudebníci se jí však zhostili s přehledem. „Osobně si myslím, že to bylo jejich dosud nejlepší vystoupení," řekl Deníku Chroust.

Program ukončilo v neděli večer představení podle knihy Citadela od Antoina de Saint-Exupéryho v podání herce Miroslava Částka, které se konalo v katakombách. „Miroslav Částek po svém vystoupení minulý rok řekl, že by se k nám rád brzy vrátil. Citadela není barokním dílem, ale je natolik zajímavá a současná, že si zasloužila uvedení," řekl po představení Chroust.