V Alžbětíně se v sobotu konal již pátý ročník Rysích slavností. Akci ozdobil bohatý doprovodný program. Organizátorem bylo město Železná Ruda. Na nádraží v Alžbětíně se sjeli návštěvníci z blízkého i dalekého okolí. Češi i Němci, celé rodiny železnorudských obyvatel se mísily s rodinami návštěvníků.
Rysí slavnosti zahájil v deset hodin největší hrdina první světové války a nejznámější Čech na celém světě, dobrý voják Švejk, přesněji řečeno plzeňský herec Přemysl Kubišta se svou kapelou C. a k. ŠRAML a starosta Železné Rudy Michal Šnebergr. Prostranství u nádraží se s pódiem, množstvím lavic a stolů proměnilo v náměstíčko plné stánků s lákavými výrobky a občerstvením. V nabídce byly výborné koláče, domácí štrúdl i voňavé pečené klobásy a v neposlední řadě také železnorudské pivo.
V jedenáct hodin přišel zlatý hřeb dne – 100 let od vypuknutí první světové války. Dobrý voják Švejk se starostou Michalem Šnebergrem odhalili na původním místě před nádražím repliku historického hraničního kamene z doby c. k. Rakouska-Uherska. Původní hraniční kámen, který zde od roku 1939 stával, totiž někdo ukradl. Poté Švejk, který svým vyprávěním všechny přítomné dostával doslova do varu, patřičně rozproudil zábavu nejen zpěvem, ale i soutěží v pití piva. Osm dobrovolníků se, mohutně povzbuzováno publikem, pod pódiem utkalo ve vypití půllitru belvederského piva. Vítěz obdržel z rukou Švejka speciální půllitr s jeho podobiznou.
Na koleji se po celý den proháněla ruční drezína Václava Zahrádky z Čachrova, kterému vydatně pomáhal Milan Hampl. Ti dva s drezínou každoročně patří ke známým tvářím Rysích slavností. Zvláště malí kluci byli na drezíně neustále nalepení jako vosy na bonbónu a vozili se jako cirkusové opičky. Alžbětínskou cyklo-pěší zónou po celý den projížděl kočár Radka Ipsera s koňským spřežením. Před hraničním nádražím se těšila velké pozornosti zaparkovaná historická vozidla všeho druhu – nablýskané motocykly, aerovky, kabriolety, trabant, Wartburg, autobus, armádní vozidla US Army, historické skvosty, na které jsou jejich majitelé náležitě hrdí. „Naše kolona veteránů se nám letos trošku okotila," řekl s úsměvem předseda Historic clubu PAMK Klatovy Jiří Krejčí.
„Moc se tady bavím. Nejvíc se mi líbí ta drezína. Jel jsem už hodněkrát. A Švejk je úplně super, je to s ním hodně srandovní! Také se mi moc líbilo polní ležení s vojáky, historické motorky a auta a ještě jsme jeli tím historickým vlakem, to bylo také prima," řekl Deníku jedenáctiletý Miroslav Kavij z Klatov. „Rysí slavnosti na nádraží v Alžbětíně už mají svou tradici a díky tomu, že tady je velký tahák nejen hranice s Bavorskem, ale také železnice, tak lidé sem rádi chodí. Letos bohužel nemohl přijet dříve avizovaný parní vlak z Plzně. Populární Šlechtična se totiž do Železné Rudy nedostala kvůli závalu na trati u Hojsovy Stráže, ale velmi nám pomohli naši sousedé. Dík patří bavorské straně, protože k nám z Pasova přijel speciální vyhlídkový motorový vlak, kterým vozíme mezi Železnou Rudou, Alžbětínem a Špičákem návštěvníky Rysích slavností zdarma. Ale těch atrakcí je tady víc. Myslím, že to jsou věci, které přitáhnou lidi a jsou i do budoucna určitou hodnotou. A vystoupení dobrého vojáka Švejka? To nelze vůbec komentovat, to lze jenom obdivovat, protože Švejk je asi nesmrtelný pro českou populaci a pořád oslovuje lidi," zhodnotil akci Šnebergr.
Hana Sádlíková