Společnost Klatovské rybářství, která hospodaří na stovkách rybníků po celém Plzeňském kraji i za jeho hranicemi, začala s tradičními podzimními výlovy počátkem října. Teď už jich má před sebou jen pár, z velkých rybníků už se bude lovit jen rybník Novec u Nalžovských Hor.

Na počátku výlovů ředitel Klatovského rybářství Václav Voráček Deníku řekl, že by rybáři rádi slovili zhruba sedm set tun kapra. A to se podle všeho podaří. „Výlovy ještě neskončily, ale předpokládáme, že tento plán se podaří splnit. Září, které bylo klimaticky příznivější, se pozitivně podepsalo na velikosti ryb. Jsou tedy větší, na druhou stranu nám ale na každém tržním rybníku chybí ryby, jež se staly obětí rybožravých predátorů – volavek, kormoránů, vyder či norků," řekl Voráček.

NADCHL SUMEC ALBÍN

Tento týden byly na programu dva zajímavé výlovy. Ve čtvrtek se lovil Smrkovec u Hradešic, jeden z největších rybníků spravovaných klatovskými rybáři, a předtím se konal výlov určený speciálně dětem z dětských domovů Kašperské Hory, Sušice a Chanovice. Ten rybáři uspořádali s klatovskými drůbežáři, kteří tyto dětské domovy podporují již řadu let a letos jejich malé i velké zástupce uvítali na hrázi Velkého rybníku nedaleko Újezdu u Chanovic na Horažďovicku.

„Děti tu byly přítomny výlovu a mohly tak na vlastní oči spatřit práci rybářů, kterou jim navíc detailně popsal zootechnik Klatovského rybářství Jan Kanta. Ten jim nechal vylovit jednotlivé zástupce z vodní říše, aby se s nimi mohly děti osobně seznámit. Nejvíce zájmu a úžasu vzbudil pětiletý sumec albín, který je mezi rybáři velkou vzácností a traduje se, že pohlazení této ryby vám přinese štěstí," uvedla mediální zástupkyně klatovských drůbežáren Michaela Tomková.

VÁNOČNÍ KAPR MOŽNÁ VŮBEC NEZDRAŽÍ

I když se vzhledem ke stále rostoucím nákladům rybářů předpokládalo, že vánoční kapři letos podraží, je podle Voráčka možné, že ceny zůstanou na loňské úrovni. „A pokud kapr podraží, pak jen minimálně, o korunu či dvě na kilogramu," uklidnil milovníky tradičních Vánoc šéf klatovských rybářů.