Sraz rodáků a přátel obce se o víkendu konal ve Veřechově. Ačkoli je dnes počtem obyvatel vesnice poloviční oproti starým časům, sešlo se lidí tolik, že zaplnili celý tamní kulturní dům.
Ten byl mimochodem postaven v tehdejší „akci Z". Stavba „kulturáku" začala v roce 1967 a otevíral se v roce 1971. Stejně byl v obci postaven například vodotrysk, který je unikátní tím, že je v provozu nepřetržitě. A prý v zimě funguje nejlépe. „Vodotrysk byl vybudován v roce 1972 v rámci „akce Z". Stavěl ho Václav Dub z kamene přivezeného ze Šumavy. V roce 2001 se konal ve Veřechově sraz rodáků a při této příležitosti bylo opraveno potrubí a vodotrysk byl znovu zprovozněn. Od té doby je stále v provozu. V zimě stříká nejlépe, protože v létě se přívod v nádrži často ucpává řasami," informoval Deník veřechovský rodák Zdeněk Holub.

Ten byl také iniciátorem letošního setkání. „My jsme se naposledy sešli, když byla opravena budova bývalé školy. A tehdy jsme si řekli, že se sejdeme znovu. Takže letošní setkání je věnováno výročí 140 let založení školy ve Veřechově. Ta už dnes sice neslouží jako škola, ale budova je moderně vybavena a opravena. Slouží jako sídlo knihovny a zázemí pro spolky. Na programu jsme měli slavnostní mši u kaple, poté se konalo společné fotografování, lidé se mohli podívat do bývalé školy a v kulturním domě byla připravena zábava," informoval Holub.
Život v obci zhodnotil veřechovský rodák Jaromír Hnídek. „Já jsem se tady narodil v padesátém roce. Narodil jsem se doma v chalupě, jak bylo tehdy běžné. Žilo se nám tu dobře, vzpomínám velmi rád na naši školu. Paní učitelka byla svobodná, věnovala se jen nám a výtečně nás připravila na tehdejší měšťanku. Je paradoxní, že ačkoli dříve se žilo poměrně těžce, lidé si nestěžovali a byli spokojení. Já si myslím, že dnes se žije snadněji, ale každý si stěžuje," zamyslel se Hnídek. Ten je nestorem veřechovského fotbalu. „Je pravda, že klub tady je a jsme stále aktivní. Sice hrajeme IV. třídu, ale hrajeme. Faktem je, že jen z místních sestavu neposkládáme, musí nám pomáhat přespolní. Ale to nevadí. Dobré je, že do vsi se vracejí mladí. Máme tu 17 dětí mladších 15 let. Což člověku dává optimismus," konstatoval Hnídek. „Je také potřeba říct, že jsme moderní obec, máme tu obchod i hostinec," dodal Hnídek.

Historie některých rodů se dá doložit od poloviny sedmnáctého století. „To si pochopitelně nepamatuji, narodil jsem se v padesátých letech. Nicméně vše se dá doložit zápisy v obecní kronice. Všechno nebylo vždy růžové, otec a s ním další lidé byli například za války vězněni," podělil se o vzpomínku veřechovský rodák Ladislav Barnáš.