Oslavy 1. máje jako Svátku práce se konaly tradičně i na Klatovsku. Vedle příznivců Komunistické strany Čech a Moravy slavili tento den i recesisté. Podle okresní policejní mluvčí Dany Ladmanové nebyly zaznamenány žádné problémy.

Komunisté a jejich příznivci obsadili 1. května dopoledne tradičně městský park a okolí restaurace Kolonáda v Klatovech, kde se scházejí již řadu let.
„Byl zde připraven program, ve kterém vystoupil se svým projevem náš poslanec Karel Šidlo a další zástupci naší strany. Během celého dopoledne vyhrávala dechová kapela, připraveny byly soutěže pro děti, k dispozici byl stranický tisk. Toto setkání jsme pojali jako setkání s voliči a příznivci a jako připomenutí Svátku práce," sdělil Deníku předseda okresního výboru KSČM Klatovy Miroslav Kavij.

„Jezdíme sem pravidelně, je to příjemné setkání, potkáme se s přáteli. Počasí bylo úžasné, tak proč ne. Rozhodně tuto akci nebereme jako politickou. K 1. máji to patří," nechala se slyšet účastnice akce Věra Kolaříková.

„Jsme mile překvapeni, že vedle tradiční členské základny, která stárne, bylo na akci mnoho mladých lidí a rodin s dětmi," dodal předseda.

Recesisté také slavili

Zatímco v Klatovech se slavilo po „vážnu", v Bolešinech si na povinné prvomájové oslavy zavzpomínali hlavně recesisté z tamní restaurace.

„Průvod po obci děláme letos už počtvrté. A jak je vidět, tak i naposledy. Zájem o akci upadá. Když akce před lety začala, bylo to spontánní, lidé si připravovali transparenty, mávátka, kostýmy, byly i alegorické vozy. Letos jsme to dávali dohromady opravdu těžce. Nikoho nebudeme ale přemlouvat," nechal se slyšet jeden z hlavních iniciátorů recesistické akce v Bolešinech Vlastimil Trojan.

Přesto se pár nadšenců v zánovních montérkách v převleku za dělníky nebo družstevnice vydalo s transparenty a hesly jako Republice více práce, Ať žije 1. máj nebo Ten, kdo stojí na chodníku, nemiluje republiku do průvodu, který prošel téměř celou obec.

„Je to milé. Jen mnohé děti už dnes nevědí, co je mávátko a proč se takový průvod dělá. Nepamatují ho," uvedla bolešinská hostinská Marcela Šibíková.

„Mávátka jsme si vyráběli sami nebo tu zbyly na půdě. Z půdy různých škol pocházejí i další transparenty a dokonce i obraz Gustáva Husáka, který se nesl v průvodu," vysvětloval Trojan, který šel letos v kostýmu požárníka. „Jednou jsem měl kostým milicionáře, který jsem měl půjčený, dokonce v něm byl i průkaz jeho majitele," dodal organizátor.