Někteří volili pěší variantu, jiní jeli na kole. Tato akce, kterou pořádá Klub českých turistů Klatovy, se konala už podvanácté. Na její přípravě se podílí okolo 40 lidí.

„Tentokrát pochod směřujeme na sv. Markétu u Dlažova, na rozhlednu a její okolí. Nejkratší trasa je 12 km a nejdelší cyklistická je dokonce 57 km. Většinou bývá počet těch, kteří jedou na kole, a pěších tak napůl, ale vzhledem k dnešnímu počasí, si myslím, že bude více pěších, protože se cyklistům nebude do terénu chtít," uvedl hlavní organizátor Klatovského karafiátu František Šanda.

Podle jeho slov se počet účastníků většinou pohybuje mezi čtyřmi sty a pěti sty. Vše je ale odvislé od počasí. Trasy se snaží každým rokem měnit, aby se lidé podívali pokaždé do jiných míst. „Trasy točíme kruhově kolem Klatov, ale tak po šesti letech se vydáváme do stejného regionu a snažíme se, aby cesty byly jiné. Letos mámě tři cyklistické a čtyři pěší," uvedl Šanda.

Pro Dlažov se pořadatelé rozhodli také z toho důvodu, že tam byla 1. ledna otevřena nová rozhledna a ne každý už se na ní byl podívat. Jednou z nich byla Věnceslava Čivišová z Plzně. „Jdu podruhé. Vloni jsem šla na pochod poprvé a jelikož to bylo hezké, tak jsem se rozhodla, že půjdu opět. Na rozhledně jsem ještě nebyla, tak se těším, že se tam podívám, i když dnes asi nebude nic vidět. Nejde ani tak o výhled, ale o zážitek s kamarády, se kterými jdu," řekla Deníku Čivišová.

Na závěr byl pro všechny účastníky připraven doprovodný program na klatovské Hůrce, kde také každý obdržel diplom a pamětní list, kterým je kopie Krameriových novin.