„Vzniknou hlavně nové depozitární prostory, současné jsou totiž nevyhovující, věci máme navíc uloženy na pěti místech, což není ideální. Kromě depozitáře budou vybudovány tvůrčí dílny, knihovna a obslužné prostory. Nádvoří bude upraveno na další výstavní prostor pro veřejnost, vznikne tam jakýsi sochařský park,“ informovala ředitelka Galerie Klatovy / Klenová Hana Kristová.

Areál bývalého statku získala galerie v restituci. „Šlo o součást dědictví po Vilmě Vrbové Kotrbové, která restituční nároky odkázala galerii,“ vysvětlila Kristová.

Celkové náklady na rekonstrukci budou cca 70 milionů korun, spoluúčast k dotaci zaplatí Krajský úřad Plzeňského kraje, který je zřizovatelem galerie. Práce by měly začít v příštím roce a hotovo by podle předběžného časového plánu mělo být v roce 2021. „Dotace umožní rekonstrukci horní části statku, v budoucnu bychom rádi získali finanční prostředky i na opravu spodní části,“ dodala Kristová. S žádostí uspěla galerie na Klenové v 76. výzvě IROPu „Muzea II“. Uspělo i Muzeum Šumavy, které získalo zhruba 37 milionů korun na sklářskou expozici a rekonstrukci depozitáře v Kašperských Horách. Mezi náhradníky je dvakrát klatovské muzeum, které žádalo o dotace na doplnění chanovického skanzenu o usedlost středního sedláka, konkrétně roubenou chalupu z Třebýciny čp. 7, a na novou stálou expozici. „Ve výzvě Muzea II bude podpořeno 17 projektů za 898 milionů korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj z celkových 46 předložených projektů,“ shrnul mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček.