Spousta piva, jídla, tisíce lidí. Tak to vypadalo na pivních slavnostech v Klatovech, které se konaly v pátek a v sobotu. Návštěvníkům ale kazil zážitek vypadávající zvuk při vystoupení kapel, jejichž členové z toho rovněž nebyli příliš nadšeni.

Hrozný zvuk

„Pivní slavnosti jsou super, ochutnal jsem několik druhů piv, které bych tady nikde normálně nekoupil, ale jsem znechucený tou hudbou. To je něco strašného. To nepříjemné praskání a vypadávání zvuku je příšerné. Tohle organizátoři podcenili a myslím, že tohle vše hodně srazilo o několik stupňů dolů, protože lidé sem jdou nejen na pivo, ale i si poslechnout kapely," zhodnotil jeden z návštěvníků Lukáš Žižka.

Stejný názor měla i spousta dalších lidí, které kvalita zvuku rozhořčila. Asi největší problémy a pobouření zaznamenali posluchači při koncertu skupin Kabát revival west a Ukradený Vjecy, na které přišlo nejvíce lidí. Jako další vystoupila například klatovská skupina Lord rock, zazpívat jste si mohli také hity skupiny Turbo, ale představily se i skupiny Chai, Grafit, Haxna nebo Pilouni, Domažličanka a Big Band Klatovy.

Některým přítomným se nelíbilo chování opilců. „Jsem znechucena z toho, co se tady potácí za lidi. Je to hrozné, člověk si spíš hlídá, aby do něj někdo nevrazil, než aby se mohl pořádně bavit. Ještě na vás koukají jako by vás chtěli zabít, hrůza," řekla Olina Řeháková, která zavítala na slavnosti v sobotu.

Premiéra

I přes „mouchy", které pivní slavnosti měly, se tam během dvou dnů vystřídaly tisíce lidí a vytočila spousta sudů piva. Zástupci pivovarů proto byli spokojeni. „Jsme nový pivovar z Bezděkova u Klatov, který jsme otevřeli na konci minulého roku, takže jsme na takové akci poprvé. Učíme se a je to super. Je pěkná atmosféra, překvapilo mě, že chodí tolik lidí, nečekal jsem to takhle velké," sdělil jeden ze zaměstnanců Bezděkovského pivovaru Matěj Abrahám.

„Snažíme se prezentovat naši desítku, dvanáctku a polotmavou dvanáctku. Vše je z českých surovin. Nejvíce lidi lákala desítka a polotmavá dvanáctka. Od pátku jsme vytočili kolem patnácti sudů, čili zhruba 1500 piv," prozradil před dvacátou hodinou v sobotu Abrahám.

Nové bezděkovské pivo si gurmáni chválili. „Je výborné. Rád ochutnávám nová piva a ještě radši z takových malých pivovarů. Přijde mi, že se s nimi více mazlí, když to nejedou ve velkém jako větší pivovary. Takže jsem si dnes dal modravské pivo, dobřanské a teď bezděkovské. Je škoda, že tady není víc těchto pivovarů, když se tady teď tak rozrůstají," uvedl jeden z návštěvníků Radek Babka.
Pivaři i příležitostní ochutnávači mohli dále zavítat například do stánku Plzeňského Prazdroje, Holby, Aldersbacheru, Bernarda, Chodovaru, Svijan, Platanu, Bernarda a dalších.

Během dne dělal moderátor Jan Antal několik soutěží, za které byly odměnou pivní ceny. Například si muži a ženy musely poradit se suchým rohlíkem, který do nich moc „nešel", nebo se soutěžilo, kdo vydrží nejdéle držet sud piva.

Podle organizátorů se akce vyvedla. „Lidí přišlo hodně i přesto, že bylo velké horko, takže si myslím, že se vše vydařilo. Bohužel nám dělal starosti zvuk, který se nepodařilo opravit. Po skončení slavností nás začalo zlobit počasí, kdy nám tam foukl silný vítr a začal bořit některé stany, tak jsme museli vše rychle sklízet, aby se něco nestalo," řekl za pořadatele Vlastimil Lagron.

Pivní slavnosti se obešly bez potíží podle mluvčí policie Hany Kroftové a stejně tak podle mluvčí zdravotnické záchranné služby Lenky Ptáčkové.