Už prý nestačí, když na plese hraje jen hudba a o půlnoci se táhne tombola. Lidé se chtějí bavit. Proto jsou stále častěji na plesech a bálech k vidění různá předtančení tanečních skupin i jednotlivců. Vystupují děti i dospělí, nechybí módní přehlídky společenských šatů a nebo spodního prádla. Objevují se kouzelníci, různí baviči, moderátoři a nebo dámský či pánský striptýz.

„Ano, v posledních letech je opravdu velká poptávka po tanečnících na různá předtančení nebo zpestření programu plesů. Jezdíme pravidelně a myslím, že to vždy zvedne úroveň každé akce. A hlavně, je to zase něco jiného, než na co byli lidé zvyklí," řekla Deníku vedoucí klatovské skupiny Modern Markéta Lukášová.

Někde plesy organizují i v různých stylech. Vyhlášené v tomto směru jsou například divadelní plesy v Horažďovicích. „Každý rok je máme na nějaké téma. Měli jsme tu c.k. mocnářství, hádali jsme světové osobnosti, měli jsme i cestu kolem světa a podobně. Jsme rádi, že se do našich témat stylem oblečení zapojují už i návštěvníci a nenechávají to jen na nás," řekla horažďovická divadelnice Libuše Mužíková.

V určitém stylu bývá i reprezentační ples města Sušice. Letos byl ve stylu Chicaga 30. let, takže nechyběli mafiáni, ruleta, tombola, casino, whisky bar, poker a raut. „Jsme přesvědčeni, že právě proto, že náš ples je pokaždé jiný, je u veřejnosti tak oblíbený," sdělil Deníku ředitel Sušického kulturního centra Karel Sedlecký.

Oblíbený je v Klatovech i Rally ples. Kromě předtančení na něm letos nechyběla ani další zábava. „Lidé se chtějí bavit, a tak se snažíme jim tu zábavu na plesu zpříjemnit co nejvíce. Během večera hraje osm kapel, soutěžíme v různých disciplínách jako je pití piva na čas, a o půlnoci je každoročně připraven striptýz. Jsou lidé, kteří na náš ples přicházejí právě kvůli jeho programu," uvedl organizátor akce Roman Schavel.

Uspořádat bohatý ples může stát i několik desítek tisíc korun. Bez podpory sponzorů a vyššího vstupného by to však nešlo.

Podívejte se na fotogalerii z reprezentačního plesu města Sušice, který se konal v sobotu 25. ledna 2014