Je sobota devět hodin a já přijíždím na klatovské letiště, které je velmi vyhledávané parašutisty z celého světa. Jezdí sem mimo jiného trénovat i dosahovat rekordů v seskokových formacích. Na jeden takový trénink se právě jdu také podívat.

Prvotní informace dostávám od manažerky provozu společnosti Pink Aviation, Kateřiny Krausové. „Tenhle týden se u nás koná sraz parašutistů zvaný Pink boogie. Začal ve čtvrtek a skončí v pondělí. Tento sraz pořádáme každý rok a většinou přijíždí 40 až 50 lidí, ale nyní se přidali i Skandinávci, tak je zde zhruba stovka lidí. Nyní už jde o menší provoz, například v srpnu tady bývá i tři sta čtyři sta lidí," říká mi Krausová.

Dle jejích slov sem jezdí lidé z celého světa. Klatovská drop zóna, což je, jak se dozvídám, místo, kde se parašutisté vysazují, je velmi oblíbená. „Pořádáme různé soutěže, velké formace a podobně. V srpnu se zde dělaly různé národní rekordy, kdy sem zavítali i Francouzi udělat svůj národní rekord, což nás potěšilo," poznamenává manažerka a dodává: „Vše se koná za pomoci Pošumavského aeroklubu Klatovy, bez něho by to nešlo."

Po několikaminutovém rozkoukání mi představuje pilota skyvanu Phillipa Artwegera, s kterým se později zúčastním jednoho z letů. Nejprve mě ale zajímá, s čím se vlastně létá a jak vše probíhá. „Jde o letadlo Skyvan SC7. Vejde se do něj až 25 osob. Let trvá 14 až 20 minut, podle teploty vzduchu a hmotnosti letadla. Máme čtyři skyvany, proto je o Klatovy tak velký zájem, jinde takový počet není obvyklý, je to ideální na velké formace, létali jsme i čtyři letadla najednou, abychom je všechny vysadili," vysvětluje mi Artweger, který létá už 15 let.

MALÁ VZDÁLENOST

Dotkneme se i tématu, které se během léta mezi Klatovany řešilo – velký hluk nad Klatovy. „Jedním důvodem bylo to, že jsme měli jednu velkou akci navíc, což byl Vector freefly festival, kde bylo 400 lidí. Druhým důvodem bylo, že jsme letos měli omezený prostor, kde jsme mohli létat. Jsme vázáni na rádius pěti a půl kilometru kolem letiště. Jiné roky jsme mohli až 18 až 20 km daleko. Mohli jsme tak létat s letadly pryč a nebylo to tolik slyšet pořád na jednom místě," vysvětluje mi pilot.

Příští rok by to prý ale mělo být opět lepší. Měli by mít opět větší prostor k létání.

JAKO NA BĚŽÍCÍM PÁSE

Vedle nás už si parašutisté nacvičují formace. Mezi pozorováním se dozvídám, že právě je budeme vysazovat. A to už přilétá letadlo a my jdeme nasedat. Nestíhám se ani bát, protože jde vše jako na běžícím pásu. Nalézáme zadem před parašutisty, usedáme a poutáme se. Ještě nasadit sluchátka, vyzkoušet, zda se slyšíme, a už se rozjíždíme. Všude před sebou mám budíky, knoflíky, že ani nevím, co co ukazuje. Po chvíli mi ale Phillip základy vysvětlí, ukazujeme mi i ten minimální prostor, ve kterém smí létat. Stoupáme a mně zaléhají uši. Čím jsme výš, cítím také, jak klesá teplota, ale je to nepopsatelný pocit sledovat vše shora. Letíme společně ještě s dalším letadlem, protože skupina parašutistů je velká a do jednoho by se nevešla. Dosahujeme výšky přes 4000 metrů, maximum je prý 5600 metrů, a parašutisté se chystají na výskok. Samotkou akci sleduji před sebou i za sebou. Po výskoku během pár minut klesneme a přistáváme. Na zemi musím konstatovat, že to byl zážitek.

Setkávám se i s hlavním členem německé skupiny Robertem Jastramem, který do Klatov jezdí pravidelně. „Organizujeme zde nyní sestavu 40 lidí. Pozvali jsme lidi z Německa, Švýcarska, Rakouska, z Čech a z Řecka. Děláme to v Klatovech, protože jsou zde nejlepší podmínky ve světovém měřítku pro organizování těchto sestav. Děláme to tady dvakrát ročně," pochvaluje si Jastram.

Nepokoušeli se nyní o žádné rekordy, ale skákali pro radost. „Vloni jsme ale dělali několik rekordů. Na světě jsou dvě největší akce, co se týče sestav, a to je v Arizoně v Americe a druhá je v Klatovech, která sem přivádí lidi z celého světa," poznamenává Jastram a dodává, že mají místní lidi velmi rádi, že za ta léta, která sem jezdí, se mezi nimi vyvinulo přátelství, což je podle něj pro tvoření rekordů důležité.
V jeho skupině se nachází i Češka Hana Uríková, která se zúčastnila i světového rekordu v Americe, kde se vrhlo z 5300 metrů 117 parašutistů. „Skáču od roku 2002. Přišlo mi to tehdy jako dobrý nápad a už jsem u toho zůstala. Specializuji se na velké sestavy. Nejvíce si vážím toho, že jsem byla u světového rekordu v Americe v roce 2014. Do Klatov jezdím dvakrát ročně, kolegyně Martina je z Plzně, tak sem jezdíme společně," říká mi Uríková, která mi rovněž dělala překladatelku při rozhovoru s Jastramem.

Teď už se se všemi loučím a odcházím plná dojmů.