Prohlídky pořádá město ve spolupráci se soubory ochotníků Za oponou a Divadla Rynek a Klubem přátel Klatovska, jejichž členové byli zárukou skvělé zábavy. „Každoročně je zaměřujeme na nějaké období. Vloni jsme byli v 19. století, letos se podíváme do první poloviny 20. století. Připomeneme si závěrečné období Rakouska-Uherska, první světovou válku i období první republiky. V Klatovech se v těchto letech stalo mnohé, město se rozrůstalo, modernizovalo, vybudovalo vodovod i nemocnici. Válka vše zbrzdila a těsně před jejím skončením navíc vyhořela radnice. V období první republiky pokračoval zdárný rozvoj města, bylo postaveno mnoho veřejných budov i vznikly nové vilové čtvrti,“ uvedl místostarosta Martin Kříž, který byl zároveň jedním z průvodců prohlídek.

Zmrzlinkovna v Janovicích nad Úhlavou a Patrik Petruška s manželkou Janou a dětmi.
Lidé hodnotili zmrzliny, jsou ochotní si za kvalitu i připlatit

Během nich lidé poznali některé z osobností města, které byly spojené s tímto obdobím. Ženy v Divadelní ulici probraly počiny lékaře Aloise Maška, na prostranství v Plánické ulici se seznámili s nadějným spisovatelem Hugem Kepkou, který byl už jako gymnaziální student odpůrcem politiky Rakouska-Uherska a měl blízko i k anarchismu. Za své názory skončil ve vězení, odkud se vrátil s podlomeným zdravím a zemřel v pouhých 23 letech. Obecenstvo pobavil i jeho otec, který se v rámci scénky vracel z hospody v podroušeném stavu. Ve Vrchlického sadech byli diváci svědky trochu nepovedeného rande další známé osobnosti, tentokrát ředitele klatovských Švehlových škol zemědělských Františka Machníka, který se stal později ministrem obrany. Zapomenuto nebylo ani na tehdejší okraj klatovské společnosti, kdy lidé poznali Prokůpka, který prodával na náměstí z nůše houby a přespával na vrchu Bezí u Tupadel. Jako prvním byl připomenut ale stavitel Karel Horák, který vyráběl v Klatovech cihly, a v závěru prohlídek byli připomenuti padlí legionáři v první světové válce.

Dvouhodinové prohlídky se uskuteční i v sobotu od 18, 19, 20 a 21 hodin. Kapacita prohlídek je omezena, vstupenky jsou v prodeji v informačním centru.