Cizinci navštívili mimo jiné Klatovy, Horažďovice nebo Běšiny. Hlavním cílem cesty bylo rozšíření spolupráce s obcí Chanovice, která probíhá od roku 2003 a dosud se zaměřovala hlavně na výměnné vzdělávací pobyty mládeže a také na rozšíření spolupráce na celou pošumavskou oblast.

„Jde o oficiální návštěvu z francouzského Charentte a MAS Země Ruffec. Ve dvanáctičlenné delegaci jsou poslanci, starostové měst, prezident departmentu, zástupci vzdělávacích institucí a pracovnice z oblasti cestovního ruchu,“ informoval starosta Chanovic Petr Klásek.

Organizaci zajišťuje Místní akční skupina Pošumaví, hostiteli jsou nejrůznější instituce, které připravily pro návštěvníky bohatý program.

Ve středu dopoledne se hostům věnovali v Chanovicích, návštěvníci si prohlédli zámecký areál i skanzen. Odpoledne je očekávali v zemědělském družstvu ve Velkém Boru nebo v Horažďovicích, tady je čekala večeře s představiteli města.

Čtvrtek patřil městu Klatovy a obci Běšiny, v Klatovech Francouzi zavítali i do muzea, které je jedním z hlavních partnerů projektu, měli čas také na individuální prohlídku města.

V pátek, poslední den návštěvy, zavítali do SŠ v Oselcích a setkali se s představiteli Plzeňského kraje.

A co francouzské hosty zaujalo? „Snažili jsme se je seznámit s celým regionem Klatovska, hodně je překvapila příroda, když jsme jeli přes Kašperské Hory nebo přes Rejštejn,“ řekl nám Petr Klásek a dodal: „Navštívili jsme i zemědělce, v Horním Staňkově a také ve Velkém Boru, kde byli hosté překvapeni moderním kravínem. Myslím, že je zaujala pestrost připraveného programu – viděli pošumavskou a šumavskou přírodu, zemědělství, tradiční řemesla, školy i historické památky.“ Podle Kláska také Francouzi ocenili ochotu a vstřícnost, s jakou se jim ve firmách nebo institucích věnovali.

Návštěva se uskutečnila díky tomu, že se francouzské straně a MAS Pošumaví podařilo uspět v pětiletém programu EU Leader, který slouží rozvoji venkova. Jeho využití je určeno pro obce, neziskové organizace, spolky, živnostníky a zemědělce. Během návštěvy z departmentu Charentte v Pošumaví se už také dospělo k dohodě o několika konkrétních projektech mezi českou a francouzskou stranou.