„Reprezentativní nástěnný kalendář obsahuje soubor dvanácti nejlepších fotografií ze soutěže, kterou pod záštitou náčelníka Generálního štábu AČR vyhlásila brigádní generálka Lenka Šmerdová. Letošní ročník byl věnován celosvětovému symbolu válečných veteránů - květu vlčího máku. Do soutěže na téma „Voják a vlčí mák“ se zapojila více než stovka profesionálních vojáků a zaměstnanců resortu,“ informovala kapitánka Helena Řebíčková.

Vítězem soutěže se stal desátník Zbyněk Reitspies z vyprošťovací a odsunové roty klatovského 142. praporu oprav, který na fotografiích není takřka vidět, protože je většinou za objektivem. Jelikož je momentálně zdravotně indisponován, cenu pro vítěze v Praze převzal jeho velitel kapitán Miroslav Žák. Druhé místo obsadil nadrotmistr Jakub Machala z Velitelství výcviku – vojenské akademie Vyškov a třetí byl četař Jan Hlaváč z Posádkového velitelství Praha.

Vánoce na hradě Opálka a vánoční trhy v Klatovech.
Vánoční trhy v Klatovech zpestří koncerty, ale můžete i do Sušice či na Opálku

Nejúspěšnější soutěžící převzali z rukou brigádní generálky Lenky Šmerdové pamětní minci náčelníka Generálního štábu AČR a další ceny. „Velmi mě těší, že tradice vlastní tvorby kalendáře Vojenského fondu solidarity pokračuje již pátým rokem. Je především výsledkem snažení lidí, kteří se rozhodli tento projekt podpořit. Srdečně děkuji letošním sponzorům kalendáře a především autorům jednotlivých snímků. Fotografie vznikly díky kreativitě a nápadům našich vojáků, na jejichž práci jsem moc pyšná. Mám nesmírnou radost, že kalendář potěší naše podporovatele i v roce 2023. Velké díky patří všem těmto lidem, jejichž prostřednictvím mohou naše kalendáře dál pomáhat,“ uvedla brigádní generálka Lenka Šmerdová.

Každoročně Vojenský fond solidarity vydá několik stovek kalendářů. V letošním roce tato edice činí 1500 ks. Kalendáře fond věnuje za dobrovolný příspěvek svým podporovatelům. Výtěžek pak putuje na konto Vojenského fondu solidarity a posléze vojákům nebo jejich rodinným příslušníkům, kteří se ocitnou v tíživé životní situaci. 

Karel Ouředník se svým advokátem Rostislavem Netrvalem.
Usmrtil chodce. Soud ho nepotrestal, musí ale zaplatit pohřeb