Staročeská Konopická má kořeny v minulosti. Tehdy se na kopcích v Pošumaví hojně pěstoval len a jeho zpracování bývalo tradiční ženskou prací. Len se sklízel v září a ženám zabrala práce s ním celý rok. Proto je i konopická převážně ženskou záležitostí.

Podle tradic žil líný Konopičák na půdě na konci vsi. Věnoval se jenom své práci a vedl staromládenecký život, ze kterého se nechtěl nechat vyrušit.

Ale doba jeho poklidného žití měla skončit tehdy, když se obec rozhodla postarat se mu o nevěstu. A to s veškerou parádou. Pro Konopičáka si v Hejné přijelo celé procesí. Nechyběl ani vyparáděný koňský povoz. Muzikanti, vdané i svobodné ženy v krojích a dohazovačka nakonec donutili nerozhodného, a do té doby spokojeného, Konopičáka ke svatbě s Konopičkou. V čele průvody šly hejenské ženy spolu s tanečním souborem Otavěnky. Vše doprovázela kapela Otavanka.

„Do příprav jsme zapojily celou ves. Hodně nám pomohli Žichovičtí, kteří mají s konopickou bohaté zkušenosti. A myslím si, že se nám povedlo tradici obnovit," řekla Deníku jedna z organizátorek Věra Polanová. „Je potřeba říct, že si pořádně „mákli" naši hasiči, ale také ženy v týlu, které připravovaly jídlo a občerstvení. Všichni si zaslouží dík. Konopickou budeme pořádat i dále, ale určitě ne každý rok, aby se nám neokoukala," dodala Polanová.

Spokojení byli i návštěvníci, kteří do Hejné přijeli ze širokého okolí. „Věděl jsem, že by to mohla být legrace. Překvapilo mě, jak veliká legrace to nakonec byla," uvedl jeden z diváků Petr Havlík z Horažďovic.