„Pouťový program se v posledních třech čtyřech letech ustálil. V pátek jsme uctili legendy našeho fotbalu – Pepíka Čalouna a Míru Herouta fotbalovým utkáním Čaloun team – Herout team. Po zápase zahrálo na hřišti Sdružení pootavských muzikantů z Horažďovic. Dnes hrála za obecním úřadem Solovačka a večer bude hudební zábava se skupinou Melodion. V neděli bude v kostelíku svatého Bartoloměje mše svatá a na obecním úřadě bude k vidění výstava starých fotografií Svéradicka a okolí, kterou připravil Jiří Dufek z Horažďovic. Oslavy zakončí mistrovský fotbalový zápas Svéradice – Plzeň Bukovec,“ představil program pouti po sobotním koncertu Solovačky starosta Svéradic Václav Dušek, kterého potěšila i návštěvnost. „Včera na hřišti bylo asi 200 lidí a dnes na dechovce asi 50. To je na naše poměry pěkné,“ byl spokojen Dušek.

Jedním z posluchačů vystoupení sušické Solovačky byl i Stanislav Makovec z Jetenovic. „Dechovku mám rád, takže se mi líbila i Solovačka. Byl jsem na ní už párkrát, když hrála ve Velkém Boru. Do Svéradic jezdím často, protože syn tu hraje fotbal, tak se na něho jezdím koukat. Byl jsem tu i včera na vzpomínkovém zápase a přijedu i v neděli na mistrák,“ byl s programem spokojen Makovec.

Pouť je dnes svátkem především pro děti, které měly i ve Svéradicích možnost vyzkoušet několik atrakcí, mezi nimiž nechyběly kolotoče, střelnice, houpačky, autodrom nebo velká vikingská loď. „Máme zde atrakce pana Třísky ze Strakonic, které jsou po celé tři dny k dispozici všem dětem i dospělým,“ doplnil svéradický starosta. Pouť s otcem navštívil i 10letý Jakub Slach z Dobříše. „Byli jsme na autodromu, skákacím hradu, na houpačkách a na střelnici. Syn se baví. Do Svéradic jezdíme poměrně často, protože tady mám tchýni,“ řekl Jakubův otec Jaroslav.

Textař, fotograf, písničkář, básník a spisovatel Josef Fousek pobavil lidi na svém vystoupení v Klatovech v rámci akce Hudební pátky v renesančním dvorku.
FOTO: Josef Fousek bavil Klatovany