V Hradešicích měla v 17 hodin odvoleno již čtvrtina voličů. „Je nad očekávání velký zájem, stála tady fronta lidí už před druhou hodinou. Šlo především o jedny z nejstarších obyvatel naší obce. Řekla bych, že chodí všechny věkové kategorie a dokonce sem přišli dva lidé s voličskými průkazy, což není obvyklé,“ řekla předsedkyně komise Hana Pilková, která ale stejně jako ostatní členové komise neměla ještě odvoleno. „Není to lehký výběr, stále ještě přemýšlím, komu dám hlas. Necháváme to vždy až na konec,“ poznamenala další členka komise Klára Stuchlová.

Podobně velký zájem zaznamenali také v sousedních Břežanech, kde mělo po 17. hodině odvoleno 40 lidí ze 153.

Nenudili se ani v Malém Boru, kam do urny do 17.30 hodin vhodilo svůj lístek 70 voličů z celkových 288. Tam se komise shodla, že se dá účast srovnat s tou, která byla při senátních volbách.

Nával voličů zaznamenali ve 14 hodin v Horažďovicích ve volební místnosti na náměstí, kde měli okolo 18. hodiny už zhruba čtyřicetiprocentní účast. Tam také zpozorovali, že volit prezidenta chodili i lidé, kteří k jiným volbám nepřišli.

Začátek prvního kola prezidentských voleb v Klatovech, okrsek č. 5, tělocvična na Vodojemu
Začátek voleb provázely v Klatovech i fronty

V Bojanovicích přišel vhodit svůj lístek do urny také bývalý dlouholetý člen volební komise 87letý Bohuslav Barborka. „Bylo to různé, někdy lidé chodili, někdy jsme je i obcházeli, když nepřišli. Mnohdy nás i tak odmítli a nevolili. Tenkrát to vše nebylo na takové úrovni jako nyní, teď je vše jiné,“ řekl Barborka a okomentoval i svoji volbu prezidenta. „Volil jsem devítku, čili pana Drahoše. Zeman si myslím, že už je na prezidentování slabý. Drahoš má nějaké zkušenosti a vzdělání, tak by mohl náš stát řídit se zápalem. Uvidíme,“ dodal Barborka.

Tam mělo po 18. hodině odvoleno 18 lidí z 53.

Na nezájem si nemohli stěžovat ani v Rabí, kde ve stejný čas měli odškrtnuto již 60 voličů z 286. Navíc si tam volby zpestřili sázkou. „Vsadil jsem se se starostou, že pokud vyhraje volby Miloš Zeman, tak si dá jeho fotku do kanceláře, protože ji tam nyní neměl,“ řekl člen komise Josef Tauchen.

Klidný průběh voleb měla do pátečního večera i volební komise 13. klatovského okrsku v mateřské škole v Máchově ulici, ve kterém je 1061 oprávněných voličů. „Zatím máme účast zhruba 32 %. Všechno probíhá v klidu, voliči jsou příjemní a my na ně také. U nás nevolil prezident, takže jsme žádný incident neměli,“ smála se předsedkyně volební komise Petra Doicsarová. Volební komise mezi sebou soutěžila v tipování celkové volební účasti, na vítěze čeká dobrý pocit. Členové komise navštívili s volební urnou také dvě voličky v jejich bydlišti.

Spokojeni byli s volební účastí ve třetím klatovském okrsku v budově střední průmyslové školy ve Voříškově ulici. „Účast je velká, už odvolilo přes 40 % voličů. Hodně chodí celé rodiny i s dětmi. Celkovou účast vidím kolem 60 %,“ byla s páteční účastí spokojená předsedkyně volební komise Jana Pošefková. Také ve třetím okrsku nemuseli řešit žádný incident, jen dvě voličky překvapily propadlé „občanky“. „Museli jsme je odmítnout, ale jedna si ještě stačila na úřadě obstarat náhradní doklad a vrátila se odvolit,“ řekla Pošefková. Klatovský třetí okrsek má 981 oprávněných voličů, z nichž osm navštívila komise v pátek v jejich domovech.