Vznik Šumavánku se zrodil během působnosti souboru Šumava. V roce 1983 ho založila Irena Valentová, na její práci navázal Zdeněk Valenta ml. za pomoci Hany Červenkové a v současnosti soubor vede Olga Reitmajerová.

Cílem souboru je zajistit pokračovatele dospělého souboru Šumava. Členové dětského souboru jsou zárukou, že říkanky, písně a tance našeho kraje nezaniknou a budou pokračovat v šíření lidové kultury svého regionu – Pošumaví – Klatovsko. Šumavánek vystupuje na různých společenských akcích, folklorních festivalech a slavnostech. Pravidelně se účastní soutěžních přehlídek a mnoha dětských folklorních festivalů. Úspěch soubor slavil s tanečními pásmy jako byla Zlatá brána, Lucky, Komáři se ženili, Smrtka. Děti v těchto pásmech ztvárnily lidové zvyky regionu.

„V současné době do Šumavánku chodí 40 dětí. Každý rok přijdou nové děti, především ty nejmladší, tedy ve věku čtyři až šest let. Je škoda, že lidová písnička nepřiláká i starší děti, začít tančit se může kdykoliv, věk není vůbec žádným limitem. Současné děti mají skvělou partu, kterou utužujeme na podzimních a jarních soustředěních v HolidayParku v Mlázovech a letos jsem vyzkoušeli přespání v Sokolovně. Šumavánci si užívají nejen vystoupeních na Klatovsku, ale teď se chystáme do Tvrdonic na národopisné slavnosti a pak mají před sebou vystoupení v rámci Mezinárodního folklorního festivalu v Klatovech, v Mlázovech, v Obytcích a v Žichovicích," uvedla Reitmajerová.

Ilustrační foto
Na letišti spadl parašutista, během týdne jde již o druhého