Fenka Tara olizuje mladé ženě její postiženou ruku. Čím více pracuje jazykem, tím více se mění dívčin výraz – na doposud smutné tváři se jí rozlévá šťastný úsměv, a i když to neřekne, je vidět, jak se jí to líbí. Evidentně to není náhoda, o chvilku později „zpracovává" pes jazykem koleno sousedního mladíka a i na něm vidím, jak mu to dělá dobře. Nedivím se. Jsem totiž právě v Domově pro osoby se zdravotním postižením v Bystřici nad Úhlavou, kde své čtyřnohé mazlíčky předvádějí cvičitelé z obecně prospěšné společnosti Pomocné tlapky.

„Už před třinácti lety jsme jako první v republice začali cvičit asistenční psy, tedy psy pro tělesně postižené lidi, zejména pro lidi na invalidním vozíku. Zabýváme se canisterapií (léčebný kontakt psa a člověka – pozn. aut.) a cvičíme i slepecké psy," představuje mi cvičitelka Olga Tomášů společnost Pomocné tlapky, zatímco se cvičitelem Pavlem Zimou desítkám přihlížejících předvádí, co fenky Tara a Elli umějí. A je na co se dívat.

Fenky ukazují, jak jsou výborně vycvičené. Svému „páníčkovi" dokáží podat hrneček či lžíci spadlé na zem, jen s plochou kartou se poněkud trápí. Když ji Elli chvíli nemůže sebrat, přiskočí k ní jedna z klientek domova, kartu ze země zvedne a psovi ji podá, což všechny přítomné rozesměje.

Jinak ale všichni práci psů obdivují. Tleská se tomu, jak dokáží svléci pánovi boty a dokonce i ponožky, aniž by je potrhali. Největší zájem ale je o kontakt se psy. Téměř všichni se s nimi chtějí pomazlit, pohladit si je a nechat si olíznout alespoň ruku s piškotem. Těm šťastnějším pak fenka Tara ukáže, jak dokáže namasírovat břicho, ruku, koleno či obličej. A kluci i holky, ať jim je patnáct nebo šedesát, jsou nadšení. „Bylo to moc pěkné, líbilo se mi to," nadšeně mi několikrát opakuje Zoja a stejné dojmy mi tlumočí i další.

Spokojena je i ředitelka domova Kateřina Šimková. „Už jsme měli dvakrát možnost vidět v akci Pomocné tlapky, proto jsme si je dovolili pozvat i k nám do domova. Myslím, že se akce líbila. Je možné, že se nevidíme naposledy. Příště by pejsci mohli zavítat třeba na další oddělení, kde jsou imobilní klienti na lůžkách či na vozících," nevyloučila Šimková, že zvířata nejsou v domově naposledy.