„Já jsem měl velké štěstí, že jsem se narodil do rodiny knihkupce, takže jsem měl úžasný styk s literaturou a ilustracemi. Propadl jsem hlavně Ondřeji Sekorovi, toho jsem hodně napodoboval. Na škole a gymnáziu jsem ilustroval sešity a už v sedmnácti letech jsem dělal scénografii pro sušické ochotníky a pro loutkové divadlo. Takové byly moje začátky,“ zavzpomínal Pospíchal, který v šedesátých letech propadl kreslenému humoru. Stal se kmenovým kreslířem humoristicko-satiristického časopisu Dikobraz a dosáhl v této oblasti řady úspěchů. Jeho práce byla vystavována po celém světě, získal různá ocenění.

„Když už toho kresleného humoru bylo moc, tak jsem se uvolňoval volnou tvorbou, která je právě tady na výstavě k vidění. Je tu výběr prací od roku 1964 do současnosti,“ vysvětlil výtvarník, jenž se roky živil jako celník a v posledních deseti letech můžete najít jeho ilustrace i ve školních učebnicích. Poklonu mu při vernisáži složil například Miloslav Čelakovský. „Pozoruhodná je autorova kreslířská linka. Má v sobě jakousi samozřejmost, dynamičnost a sdělnost. Zkrátka, je to čára filozofujícího humoristy. Ten humor má autor v sobě,“ uvedl Čelakovský.

V Sirkusu je vystaveno 50 Pospíchalových děl (kresby, grafiky a tempery). „Výstava potrvá do 28. února, otevřena je každý den,“ informoval řekl ředitel sušického kulturního centra Karel Sedlecký.

Ilustrační fotografie.
Žena napadla v noclehárně v Klatovech sociální pracovnici