Zajíčka, kterému se motají nožičky, nebo berušku, která je ráda, že se nesvalí na krovky? Jestli ne, pak jste měli být v sobotu v šumavské Hojsově Stráži, kde se konal již tradiční pivní běh. A pro letošní rok organizátoři zvolili masky ve stylu „zvířata, zvířátka a říše zvířat“.

„Je to již 22. ročník. Všechny zúčastněné dvojice musí absolvovat zhruba pětikilometrový běh se sedmi „občerstvovacími“ zastávkami, kde každá dvojice vypije po dvou desetistupňových pivech. Nezáleží přitom na tom, kdo z dvojice kolik piv vypije. Dohromady jich ale musí vypít čtrnáct. V závodě jsou zařazeny i „rychlostní prémie“ – chůze na chůdách na 10 metrů, hod pivní jehlou na 10 metrů a dále přechod klády, hasičský přístroj,“ nastínil pravidla Michal Pscheidt, který byl spolu s ostatními organizátory spokojen s účastí. Sešlo se totiž sedmadvacet párů, některé ve velmi zdařilých maskách.

Někteří jezdí pravidelně, jiní se na start postavili poprvé. To byl i případ Barbory z Prahy a Petry z Plzně. „Běh zvládneme, ale pití se trochu bojíme,“ svěřila se Deníku na startu Bára. Obě ženy, převlečené za kočičky, ale zaválely, vše zvládly v čase 1:36:41 hodiny a vyhrály tak kategorii něžného pohlaví.

To vítězové mužské kategorie, domácí dvojice Piko – Cox, vsadila na zkušenost. „Jsme tu už po jedenácté. Je to hrozně náročné, převýšení je veliké a piv moc. Pomohly nám ale zkušenosti z předchozích ročníků,“ pochvaloval si v cíli Piko, jenž závod spolu s parťákem zvládl za 48:50 minuty. Rekordu se tak nepřiblížili, nejlepší borci to v minulosti zvládli za neuvěřitelných půl hodiny.

Kategorii mix ovládla dvojice s názvem „Černý psi Řápek Dostálová“ v čase 1:12:41 hodiny.