Nejlepší kaši z celéhon Horažďovicka umí uvařit v horažďovické oblastní charitě. Rozhodli o tom návštěvníci víkendových Slavností kaše, které se konaly v Horažďovicích již tradičně.

Kaše byla o víkendu opravdu všude. „Tato akce je rok od roku populárnější, a to nás určitě moc těší. Přicházejí nejen místní občané, ale jezdí sem i turisté z různých míst Klatovska i Strakonicka,“ říká za organizátory Jitka Chalupná.

„Co by to bylo za slavnosti kaše, kdyby tu nebyla pravá kašová bitva. I do ní se letos zapojilo velké množství účastníků, takže obsah kádě létal vzduchem snad po celém náměstí,“ pokračuje další z pořadatelů Karel Šťastný který dodává, že kaše pro bitvu byla vyrobena ze sta kilogramů mouky.

Po několikaminutovém bitevním zápolení měli pracovníci technických služeb opravdu plné ruce práce. „Kaši museli pomocí vody z rozpáleného náměstí i závodníků hned smýt, protože na sluníčku rychle tvrdne a zapáchá,“ pokračuje Šťastný.

I soutěž o Krále Kaše měla hojné zastoupení. „Kašička byla řídká, sladká, sypaná kakaem. Všichni do svých misek dostali čtyři naběračky pokrmu, který museli zkonzumovat pomocí lžiček,“ popisuje postup soutěže moderátor Josef Chalupný. jako první kaši snědla, misku vylízala, odhodila lžičku a zvedla ruku slečna Martina z Plzně, která do Horažďovic přijela náhodou na výlet z Vimperka od rodičů.

„Bylo to výborné. Klidně bych si dala ještě jeden nášup a snědla ho někde pěkně v klídku. Kaši mám moc ráda a proto jsem asi vyhrála za což se místním borcům omlouvám,“ komentovala své vítězství Martina. Náměstím se tři dny nesla hudba a hrálo se i divadlo.