Po oba dny vše začínalo v kostele na náměstí, kde byl přivítán Karel IV. se svou chotí tamním farářem. Poté následoval průvod s celou družinou na hrad, kde začalo narozeninové veselí a nejen to. „Karel IV. se narodil 14. května, proto byla oslava přichystána na tento víkend. Farář v kostele králi požehnal a setkal se tam například s arcibiskupem Janem Očkem z Vlašimi, který sem právě kvůli němu přijel. Neboť se vše odehrávalo v roce 1968 tak císař pokračoval z Velhartic dál do Říma. Měl tedy ve Velharticích i mnohá jednání s českými šlechtici,“ uvedl Petr Merxbauer z pořádajícího spolku Plzeňští, který společně s Plzeňským landfrýdem akci pořádal.

Ilustrační foto.
Ukradl v obchodě marinované maso

Kromě zmiňovaného byl připraven také bohatý doprovodný program, kdy si mohli lidé projít ležení před hradem, své umění předvedli rytíři v hradním příkopu, zatančily dvorní dámy z královnina fraucimoru, zněla dobová hudba a také si návštěvníci vyzkoušeli střelbu z luku, hod nožem, rýžování zlata a mnoho dalšího. Menší děti se mohly povozit na dobovém kolotoči.

Příchozí si program užívali. „My jsme si udělali výlet na celý den, takže si to užíváme. Je tady celodenní program a krásný, takže se nebojíme toho, že bychom se nudili. Děti to baví a nás taky, je to hezké,“ řekla jedna z návštěvnic Marcela Fránová.

Během dvou dnů dorazily na hrad tisíce návštěvníků, takže byli pořadatelé spokojeni. „Zejména sobota byla velmi obdařena návštěvníky, přálo nám počasí, a podobné to bylo i v neděli,“ Merxbauer.

Výstava medvědů na zámku v Chudenicích.
Na zámku v Chudenicích vystavují 777 medvědů