„Je tu zhruba 120 účinkujících. Jsou to lidé z celé republiky, kteří se věnují tzv. živé historii. To, že svoji zálibu prezentují veřejnosti, je velmi výjimečné. Jsme za to moc rádi," pochvaloval si kastelán hradu Petr Mejstřík, který byl spokojen i s vysokou návštěvností.

Není divu, dívat se bylo na co. V oba dny zahájil program průvod pánů s družinami a rytíři na koních. Líbily se zejména krásné kostýmy. „Představuji Dobrohosta z Ronšperka, což je drobný šlechtic," popsal svoji roli vůdce průvodu Marek Trojan z Mýta u Rokycan. Ten dostával v horkých dnech pořádně do těla, měl na sobě totiž těžkou zbroj. „Vespod je prošívanice, na ní kroužková košile, na ní plátový kabátec. Celá zbroj včetně přílby váží 35 kg," vysvětlil Trojan, kterému trvala kompletace zbroje několik let. Mnohem lépe na tom byl David Kovář z Hořovic, jenž představoval zástupce pražského kláštera. „Muselo se to vše poctivě ušít, ale i tak jen dát dohromady kostým trvalo zhruba dva týdny," řekl Deníku.

Po průvodu lákalo k návštěvě vojenské ležení z poloviny 14. století v podhradí, kam se mohli příchozí podívat v rámci komentovaných prohlídek. Hodně drsnou podívanou nabídly ukázky středověkých operací, kterým se věnovali členové řádu johanitů. Zájem byl i o lukostřelbu, výcvik bojových formací, střelbu z dobového obléhacího stroje, tzv. trebuchetu, a mnohá další lákadla.

Štíty stříbrného lva se líbily i dospělým, ale nadšeny byly pochopitelně zejména děti. „Bylo to úplně úžasné, nejvíc se mi líbil rytíř na koni. Taky bych někdy chtěl mít takovou zbroj," svěřil se 10letý Martin Petrásek, který přijel s rodinou až ze středních Čech.