„Spojili jsme křest hasičských vozidel se srazem rodáků, který se konal po pěti letech. Převzali jsme cisternové vozidlo Scania a dopravní automobil Citroën Jumper v technickém provedení. Cisterna stála 5,8 milionu korun z toho činila dotace od Generálního ředitelství hasičského záchranného sboru a od Plzeňského kraje v souhrnu tři miliony korun. A Citroën vyšel na 1,4 milionu korun a zde jsme získali dotaci ve výši 90 % z Integrovaného regionálního operačního programu,“ informoval starosta Rabí Miroslav Kraucher.

Křest hasičských aut v Rabí.Zdroj: Deník / Daniela Loudová

Nové vozy jsou pro sbor velkou pomocí. „Cisterna je vítaná, protože jsme jí nahrazovali auto, které bylo z roku 1983 a koncepčně dokonce podle roku 1965. Na dnešní dobu bylo spíše historický kousek. Dopravní automobil je samozřejmě také zapotřebí. Jde poprvé v historii sboru o auta, která jsme kupovali jako nová,“ dodal starosta.

Nablýskanou techniku si pochvaluje i velitel hasičů Václav Hejpetr. „Znamená to pro nás hodně. Samozřejmě to i zavazuje, abychom to uměli ovládat a starat se o to,“ poznamenal velitel a připojil i popis voz: „Cisterna veze 4000 litrů vody, 540 litrů pěnidla, je vybavena vysokotlakým hasicím zařízením, dýchacími přístroji, elektrocentrálou, plovoucím čerpadlem, kalovými čerpadly, motorovou a rozbrušovací pilou a mnohým dalším. Je tam i výsuvný osvětlovací stožár, rozhodně je vybavena více než předešlá. Dopravní automobil je devítimístný, vybaven žebříkem, motorovou pilou, nosítky, různým nářadím.“

Po slávě na náměstí se všichni přesunuli do kulturního domu, kde pokračoval program v rámci srazu rodáků. K tanci a poslechu tam hrála Solovačka, která doplňovala atmosféru i na náměstí.

Na Plánicku se v sobotu 20. května šel pochod Klatovský karafiát.
Klatovský karafiát míří do Letin a Žinkov