Vzdálenost z Klatov do Madridu (2256,5 km) našlapali ti, kteří přišli podpořit akci Kilometry podaných rukou, jež se konala v pátek a v sobotu v Klatovech. Za oba dny se na ní sešlo 1686 šlapajících, kteří díky najetým kilometrům na rotopedech přispěli k tomu, že občanské sdružení Podej nám ruku, které akci pořádalo, bude moci handicapovaným dětem koupit rehabilitační přístroj motomed.

Akce se zahajovala na radnici, kde své kilometry našlapali i její zaměstnanci, dále akci podpořili hokejisté, hasiči, mažoretky, břišní tanečnice, pracovníci fitcenter, členové skupin Šermdivadlo Clatonia, Trautenberk, Strip Dolls, Seven, modelky a mnoho dalších. Mezi těmi, kterým nejsou handicapované děti lhostejné, byly i děti od pěti let, které se snažily našlapat co nejvíce, aby také přispěly. Samozřejmě se našla i spousta dospělých, kteří šlapali, co jim síly stačily. Ani chvíli nebyly rotopedy prázdné, stále byly v záběhu. „Je tady úžasná atmosféra. Nerozmýšlela jsem se ani minutu a šla jsem šlapat. Myslím si, že je to výborná akce, a hlavně tady všichni vědí, kam peníze půjdou. Takže nebylo co řešit, ty děti si to zaslouží," řekla Petra Radová.

Po celé sobotní odpoledne, kdy se konal hlavní program v basketbalové hale na Domažlickém předměstí, sportovce „hecoval" a povzbuzoval muž roku 2009 Martin Zach, který celé odpoledne moderoval.

Na závěr programu tam vystoupila skupina Seven, která rovněž neváhala akci podpořit. „V Klatovech jsme ještě nikdy nebyli, tak jsme řekli, že velmi rádi přijedeme, zvlášť když je to na dobrou věc. Myšlenka akce je výborná, myslím, že je velmi originální. Doufáme, že splní účel a potřebné peníze se vyberou. Určitě také zašlapeme. Vzal jsem si i cyklistický dres, který jsem neměl 15 let na sobě. Trenky jsem hledal dvě hodiny ve skříni, byly hodně hluboko, protože sportovní oblečení už jsem vytěsnil ze svého šatníku," přiznal zpěvák skupiny Filip Šubr.

Organizátoři byli s účastí velice spokojeni, stejně tak i s atmosférou. „Bylo to úžasné. Byly to vážně podané ruce, které pomohly. Jsem ráda, že jsme Klatovy rozpohybovali. Někde uvnitř jsem tušila, že se to povede. Překvapila mě atmosféra, když jsem viděla děti, které dřely do pedálů pro přístroj, který pomůže jiným dětem. Některé se nás i ptaly, jak to funguje. Byl to pro mě velice zajímavý postřeh," zhodnotila Dana Vachtlová z pořádajícího sdružení a dodala: „Určitě lidi nenechám odpočinout, příští rok by mohli našlapat ještě více. Tahle akce by mohla pokračovat i dále, mohlo by tentokrát jít o nultý ročník."

Rozhovor s Martinem Zachem a bratrem jedné handicapované holčičky si přečtete v úterním Klatovském deníku