Snaží se o jeho obnovu a i letos jim na pomoc přišli zahraniční dobrovolníci. Ti na zámku už pracují téměř čtrnáct dní. Jsou zde nadšenci ze Itálie, Belgie, Německa, Francie, Ruska, Běloruska a České republiky. Náplní jejich práce je vyklízení sutin z obytných prostor, kde se propadl strop. Denně musí vyvézt desítky koleček starých cihel a nepořádku. Z vyvezené suti se pokusí vytřídit použitelný stavební materiál, jako jsou trámy, desky a břidlicové střešní tašky.

Zámek byl postaven na místě bývalé tvrze ve druhé polovině 19. století a dnes je tento objekt ve velmi špatném stavu. „Nejprve jsme začali s opravou střechy a potom jsme postupovali podle toho, kde bylo nejmenší poškození. Vloni jsme pod plochou střechou nechali udělat podlahu. Tím vzniklo zázemí s elektřinou,“ řekla jedna ze zakladatelek spolku Tvrz Veselí Marta Tomanová.

Spolupráce s dobrovolníky vznikla díky náhodě. „Narazila jsem na stránky skupiny INEX, která podobné akce zastřešuje za Čechy, zdálo se mi to jako úžasný projekt. Letos jde práce rychle,jsme už ve čtvrté místnosti. Také jsme odkryli krásné dlaždice v místnosti, kde dříve zřejmě byla kuchyně,“ říká Tomanová.

Mimo práci si účastníci užijí i spoustu zábavy. Jeli se například podívat do Domažlic, na Chodské slavnosti. „V pátek se rozloučíme v podvečer pohádkou pro děti Kouzelný hrnec a pak bude opékáním buřtů v zámeckém parku. Obě tyto akce jsou také pro veřejnost“ dodává Tomanová.

Skupina INEX v České republice pořádá 35 workcampů. Ze strany cizinců je o Česko velký zájem. „Zastupuji INEX a jsem tady jako vedoucí skupiny. S paní Tomanovou plánujeme všechny práce,“ řekl zástupce INEXu Jan Dresler.