Společně se v rámci celoživotního vzdělávání učí na Střední škole zemědělské a potravinářské (SŠZP) Klatovy výrobě dortů a zákusků. Rozdílný je jen cíl. Zatímco některé z patnácti žen to berou jako šanci najít si novou práci, jiné chtějí „jen“ rozšířit své schopnosti.

„Snažíme se frekventanty naučit základům cukrářského řemesla. Kurz je dlouhodobý, celkem jde o dvě stě výukových hodin. Dnes se koná pátá lekce, končit se bude v prosinci,“ informoval na sobotním kurzu ředitel SŠZP Vladislav Smolík.

Mistrová odborného výcviku na SŠZP Eva Sedláčková si na účastnicích kurzu nejvíce pochvaluje, že je na nich vidět, že tam nejsou z donucení, ale proto, že o to mají skutečný zájem. „Šly sem proto, že věděly, že se tu naučí cukrářskému řemeslu. Přicházejí sem s určitými zvyklostmi a my je tu dáváme do určitého rámce. Na druhou stranu ale musím říci, že se učím i já od nich, protože ony mi například říkají, jak to dělala jejich babička,“ prozradila Sedláčková.

Účastnice kurzu jsou velmi různorodou skupinou, od mladých slečen až po důchodkyně. Přesto prý tvoří velmi dobrou partu. Spojuje je totiž zájem co nejvíce se naučit. „Já jsem na pracovním úřadu a vidím to tady jako šanci rozšířit si kvalifikaci. Jsem totiž vyučená švadlena a v Klatovech nemohu najít práci. Věřím, že po absolvování kurzu se mi to podaří,“ svěřila se účastnice kurzu Markéta Herlíková z Klatov.

Spolu se svými kolegyněmi udělala o víkendu pěkné gesto, když se všechny rozhodly pomoci SŠZP s Vánočním dobročinným bazarem, který se bude konat 3. prosince na nádvoří dominikánského kláštera. „Napekly čajové pečivo, které my budeme prodávat lidem a výtěžek bude určen pro Diakonii ČCE,“ dodala Sedláčková.