Slunečné sobotní počasí by mnohé lákalo i k vodě. Tací se našli i v Horažďovicích, nešli se ale koupat, nýbrž rýžovat zlato. Možnost „zbohatnout" přilákala desítky zájemců.

„Akci Svatý Jiří zlatinky nese na talíři pořádáme letos už popáté. Jde o pořekadlo, které je obdobou Na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. První pořekadlo dokládá staré řemeslo, které se na Otavě provozovalo po tisíce let – rýžování zlata. Rýžovníci kolem Velikonoc začínali rýžovat a na sv. Jiří měli první zlatinky," vysvětlil pracovník horažďovického muzea, které akci pořádalo, Aleš Červený.

Lidem, kteří na akci přišli, rýžovníci ukázali, jak se zlato rýžuje. Pokud měli holínky, tak jim půjčili pánve, nabrali jim na ně překátrovaný písek a pak si sami rýžování vyzkoušeli. Případný nález, který měl v sobotu každý, si mohli zanechat na památku. „Na Otavě je průměrně 0,2 gramu zlata na m3, což je přibližně 2,5 tuny písku. Na prstýnek by bylo třeba alespoň tři gramy zlata, tak si každý může spočítat, kolik by ho bylo třeba," vyčíslil Červený.

Zájem o akci byl podle něj slušný, bylo tam stále okolo třiceti lidí, kteří se neustále střídali. „Je hezky, tak jsme si s dětmi říkali, co budeme dělat. Tak jsme koukli na internet, co se kde děje a narazili jsme na rýžování. Řekli jsme si tedy, že bychom to mohli vyzkoušet, zvláště když je krásně," uvedl jeden z účastníků Martin Dolanský.

Ani Dolanský s dětmi neodešel od jezu na Lipkách, kde se akce konala, s prázdnou. „Syn má asi dvanáct zlatinek a já pět. Dcera se o rýžování snaží nyní. Je dobré, že nám s tím pomohou a ukáží, co a jak. Je to docela těžké, vypadalo to jednodušeji, když jsem se jen díval," přiznal Dolanský.

Zda bude rýžování na Otavě pokračovat, se ještě neví, protože vše záleží na tom, zda přijedou zkušení rýžovníci, kteří s akcí pomohou a budou lidem vše ukazovat. „Až je přestane bavit sem jezdit, tak to skončí, protože sám to dělat nemohu," ukončil Červený.