Na Základní školu Sušice v Lerchově ulici se sjely stovky hasičů. Nepřijely tam hasit požár, ale zasoutěžit si. Konalo se tam již patnácté setkání Mladých hasičů.

„Tento sraz pořádáme, abychom odlehčili práci vedoucím v zimním období, protože v něm není tolik činnosti. Přihlásilo se čtyřicet kolektivů a je tady okolo pěti set dětí. Sraz se koná pod záštitou starosty města Sušice Petra Mottla, který setkání zahájil společně se senátorkou Jiřinou Rippelovou. Město Sušice nám tuto akci zasponzorovalo společně se sdružením hasičů, což je pro nás velká výhoda, protože peníze nejsou. Děti soutěží v patnácti disciplínách, například v kuželkách, uzlování, topografii, hodu na koš, šplhu, střelby na brankáře a šipkách. Zvláštní disciplína je oblékání hasiče, kde se musí jeden z členů obléct do kompletní výstroje, helmy, obuvi, kabátu, rukavic a opasku,“ informoval vedoucí odborné rady mládeže Plzeňského kraje Bohumír Bucifal.

Na setkání přijeli své umění ukázat také malí hasiči z Červeného Poříčí pod vedením Věry Waldmannové, která tento sbor vede už dvacet let. „Děti mají velký zájem chodit do tohoto kroužku, baví je to. Jezdí k nám i děti ze Švihova, ze Lhovic, z Biřkova, z Kokšína a Červeného Poříčí. Mám na starost 22 dětí a z toho jsou čtyři tříletí kluci. Všem se to líbí a je to v podstatě jediné, co ve vesnici funguje,“ řekla Deníku Waldmannová.

Jedním z jejích svěřenců je desetiletý Michal Hošťálek. „Jsem u hasičů asi šest let, moc se mi to líbí, je to zábavné. Až budu velký, tak bych chtěl být elektrikářem nebo hasičem. Nejvíce umím asi topografické značky, ale bojím se šplhání, to mi moc nejde,“ přiznal Michal.

Mezi soutěžící hasičky patřila i Jana Říhová z Velenov. „Věnuji se hasičství odmalinka, moc mě to baví, ráda trénuji na soutěže, je při tom sranda. Měli jsme trochu obavy, abychom to tady na soutěži nepokazili, ale zatím nám to vychází. Nejhorší pro nás byly kroužky a košíková. Nejlépe nám šlo puzzle a topografické značky,“ uvedla Jana.

Po několika hodinách soutěžení a zdolávání těch nejlepších výkonů byl sraz zdárně ukončen. „Během celé soutěže se nestal žádný úraz a konala se ve velmi dobrém duchu,“ zhodnotil soutěž Bucifal.

Výsledky 15. srazu v Sušici

VÝSLEDKY SBORŮ

Kategorie starší:
1. místo SDH Malechov
2. místo SDH Lomec
3. místo SDH Kejnice

Kategorie mladší:
1. místo SDH Švihov
2. místo SDH Točník
3. místo SDH Klenová

VÝSLEDKY JEDNOTLIVCŮ

Kategorie hoši starší:
1. Luboš Tůma – SDH Malechov
2. Martin Hrdina – SDH Lomec
3. David Horáček – SDH Hrádek

Kategorie hoši mladší:
1. Lukáš Křesťan – SDH Štěpánovice
2. Pavel Kalčík – SDH Soběšice
3. František Lisek – SDH Hrádek

Kategorie dívky starší
1. Kateřina Mirešoová – SDH Lomec
2. Veronika Janečková – SDH Kejnice
3. Anna Berková – SDH Točník

Kategorie dívky mladší
1. Lenka Blanská – SDH Švihov
2. Kateřina Kašpárková – SDH Švihov
3. Anna Šmrhová – SDH Hrádek