Tedražice

Už v ranních hodinách se vydali po sousedech v Tedražicích, kde je masopust dlouholetou tradicí. „Každým rokem se sejdeme v místní hasičské zbrojnici, poté vyjdeme do vsi. Obejdeme všechny, všude jsou pohostinní lidé, takže dostaneme občerstvení i něco na posilněnou. My jim za to zazpíváme u čehož nás doprovázejí dva muzikanti. Máme s sebou i kominíka, který každému vyčistí komíny," řekla za organizátory Alena Kodýdková.

Podle jejích slov jsou lidé rádi, že se v obci tato tradice udržuje, protože obyvatelé jsou na ni zvyklí. „Asi pět let se tady masopusty nepořádaly, takže jsem ráda, že jsme se k tomu opět navrátili. Běžně chodí okolo třiceti masek, minulý rok nás bylo čtyřicet," sdělila Kodýdková, která byla jedním ze sedmi trpaslíků, kterým nescházela ani Sněhurka. „Jsem ráda, že se lidé sejdou a dokáží uspořádat nějaké akce, kterých nyní máme dost. Příští týden pořádáme vepřové hody, chystáme oslavu MDŽ, dělali jsme i maškarní pro děti," dodala na závěr Kodýdková.

Vrhaveč

Masopustům ale patřilo hlavně odpoledne. Půl hodiny po poledni měly masky sraz ve Vrhavči, kde je rovněž masopustní průvod dlouholetou tradicí. Mezi maskami byla například stonožka, čarodějnice, školačky, čertice, ale potkat jsme mohli i Kinder vajíčka. Zda v nich bylo skryté i překvapení, se nám ale zjistit nepodařilo. „Sešli jsme se tady už poosmnácté. Pokaždé máme hojný počet masek. Začínáme u hasičské zbrojnice a skončíme na hřišti, kde pohřbíme Bakchuse. Obcházíme celou obec," řekla za pořadatele Jitka Mundlová.

Typický ženich s nevěstou tam chyběl, ale ne prý navždy. „Bohužel nám skončili, ale možná se ještě objeví. Jinak tady máme tradičně vodníka, jeptišky, faráře a další. Jsme rádi, že se nás schází více a více, že se k nám lidé přidávají a chodí s námi. Součástí průvodu je i klatovská kapela, která nás doprovází po celou dobu, za což jim děkujeme," dodala Mundlová.