„Voda je letos tak akorát, má přesně nula stupňů. Bohužel je málo vody. Končit budeme v Čepicích u sochy sv. Jana Nepomuckého a pak si dáme v hospodě něco horkého," řekl Deníku Lubomír Brabec. Akce měla letos mezinárodní charakter, mezi vodáky byl jeden z Itálie. „Je to přítel mé dcery a tím se naše splouvání stalo mezinárodním," usmíval se Brabec.

Nad řekou se válela mlha, bylo sychravo, na břehu se s vodáky loučilo několik desítek přihlížejících a mezi vodáky kolovala lahev rumu na zahřátí.

„Nešla bych tam, mně je zima tady na břehu, ve vodě to musí být strašné. Ale všem držím palce," sdělila jedna z přihlížejících Michaela Jandová.

Lodí se na vodu vydalo 37. Na vodáky čekaly na cestě do Čepic dva jezy. Malý v Sušici u domu armády a větší u tamního nádraží.

Na malém jezu si někteří vyzkoušeli teplotu vody na vlastní kůži. Ale vodáci jsou tvrdí muži a tvrdé ženy, a proto po vylití vody z lodí všichni pokračovali dál.

„Vyplulo sedmatřicet lodí, někteří si cestou dokázali zaplavat, ale dojeli i po několika koupelích, což je úžasné. Letos nikdo neodstoupil a všichni se do Čepic dostali po vodě," popsal cestu Brabec.

Příští rok má Brabec v plánu další, už pátý ročník splouvání. A plány nemá vůbec skromné. „Mám radost, že se nás na této akci schází stále více. Myslím si, že byla velice úspěšná a těším se na to, že příští rok přijedou vodáci ještě z větších dálek. Moc bych si přál, aby byla pořádná zima. Ideální by bylo, kdyby mrzlo a v řece bylo jen koryto v ledu. To je potom krásná a rychlá plavba. Řeka pod ledem má úplně jinou atmosféru. Přitom je plavba pochopitelně bezpečná. Když nebude mrznout, chtělo by to určitě více vody, než kolik jí bylo letos," zhodnotil splouvání v cíli Brabec, který na závěr dodal: „Rád bych popřál všem vodákům všechno nejlepší do nového roku, aby měli vždycky dost vody pod pádlem."

Vodáci poté, co naložili lodě na auta, spěchali do hospody. Nejčastěji se mezi nimi mluvilo o čaji a grogu, který v sychravém počasí jistě přišel vhod.