„Vichřice z neděle na pondělí vyvrátila Zerav obrovský, který když padal, tak se trefil na Korkovník amurský a při pádu ještě zlomil větve dubu. Hodně mě mrzí korkovník, protože mám pocit, že jde o strom z prvovýsadby, když se zahrada vysazovala. Zerav obrovský tam je ještě jeden jako jedince, ale korkovníku je nám hodně líto,“ řekl předseda sdružení Otisk Chudenice, které v zahradě vypomáhá, Karel Jungvirth.

Zerav byl zvláštností i v tom, že roste z jakéhosi soukmení více stromů, v chudenickém případě šlo o čtyři. „Byl to pěkný vysoký jedinec, je ho škoda,“ poznamenal Jungvirth.

Co bude se stromy dále se ještě neví, o tom rozhodne CHKO Český les. „My zahradu jen udržujeme, dozorujeme jí, hrabeme listí, sekáme trávu, ale o následném postupu musí rozhodnout CHKO Český les, která arboretum spravuje,“ uvedl Jungvirth.

Jde o národní přírodní památku. Bohužel ale podle slov Jungvirtha půjde o nenávratnou ztrátu zahrady. Ze zprávy jsou smutní i návštěvníci, pro které je Americká zahrada častým cílem během výletů či akcí, které se v Chudenicích během roku konají.