Hladovku se rozhodla držet před sídlem firmy Haxa v Klatovech tříčlenná rodina Nosáľových. Nešťastní Slováci tvrdí, že jim firma dluží peníze za odvedenou práci, a jsou rozhodnuti hladovět, dokud je nedostanou. Firma ale pohledávky jednoznačně odmítá a tvrdí, že její bývalí pracovníci lžou.
Milan a Mária Nosáľovi a jejich syn Michal jsou podle svých slov naprosto zoufalí.

Nemají žádné prostředky a žít musejí ve stanu. Nemají na jídlo, nemocná žena si nemůže koupit léky. „V dubnu jsme pracovali v lese pro pana Haladu. Sázeli jsme v Železné Rudě stromečky. Slibovali nám tam ubytování, ale nakonec jsme museli spát v autě, a to přesto, že byla zima. Alespoň nám ale za duben zaplatili, a to do koruny,“ řekl Deníku Nosáľ starší v klatovské Vídeňské ulici, kde se se ženou a synem rozhodl držet hladovku před sídlem firmy Haxa.

Dva dny nejedli

Nosáľovi podle svých slov pro Haxu pracovali i v květnu, ovšem to už neměli uzavřenou dohodu o provedení práce, která skončila 30. dubna. „Dělali jsme pro ně a dluží nám za to 27 560 korun. Smlouvu nám slibovali, ale žádnou jsme nedostali a teď ji zapírají. Nemáme ani korunu a musíme bydlet ve stanu, který jsme si naštěstí koupili z peněz za duben,“ dodal Nosáľ. „Budeme tu držet hladovku, dokud nás nevyplatí. Naposledy jsme jedli předevčírem. A ve firmě nám řekli, že máme jíst vzduch,“ doplnila svého manžela Nosáľová, která se klepala v chladném počasí zimou.

Nařčení odmítají

Jednatele firmy Haxa Milana Haladu se Deníku zkontaktovat nepodařilo, jeho manželka však při naší návštěvě v sídle společnosti jednoznačně prohlásila, že slovenská rodina lže. „Vymysleli si to. Budeme to řešit přes právníka a policii,“ uvedla a více se k celé záležitosti odmítla vyjádřit.
Nosáľovi ale trvají na svém. „Chceme jen to, co jsme si poctivě vydělali. Zřejmě podáme trestní oznámení,“ kontroval Milan Nosáľ.

Nejsou bez šance

Mluvčí klatovské policie Dana Ladmanová se ke sporu obou stran nechtěla příliš vyjadřovat. „Ke konkrétním firmám ani osobám informace podávat nemohu, jen mohu uvést, že dnes na obvodním oddělení v Klatovech nepodal žádný cizinec trestní oznámení,“ uvedla Ladmanová.

Přestože Nosáľovi neměli s firmou Haxa na květen uzavřenu žádnou dohodu o provedení práce, nejsou v případě, že prokáží, že skutečně pracovali, bez šance. „V obecné rovině se dá říci, že lidé mohou uspět, i když neměli uzavřenu dohodu o provedení práce v písemné podobě. Museli by ale prokázat, že do práce chodili a odvedli práci, která byla dohodnuta. Poté by měli nárok na odměnu. V tomto případě totiž stačí ústní dohoda,“ informovala Jana Wedralová z Oblastního inspektorátu práce pro Plzeňský kraj a Karlovarský kraj v Plzni.