„Letošní ročník slavností se nese v duchu desátého výročí založení skupiny Otavěnky, které tehdy vznikly souběžně se zámeckými slavnostmi. Otavěnky během svého hlavního vystoupení předvedou všechny jejich tance, které za deset let nacvičily. Vše bude spojené s divadlem,“ uvedl starosta Žichovic Václav Hlaváč.

Otavěnky původně měly zatančit jen jeden tanec, ale líbily se natolik, že tančí už celých deset let, přibraly si už i děti. „Choreografii nám dělá Hanka Koppová a celou dobu s námi vše nacvičuje. Každý rok máme jiný tanec. Dopoledne jsme předvedli Českou besedu, kterou jsme tančili minulý rok k výročí sto let republiky, odpoledne bude souhrn deseti let našich tanců,“ sdělila Věra Zemenová ze skupiny Otavěnky.

Kromě Otavěnek pobavili diváky také mladí hasiči, kteří sehráli divadlo a večer i ukázku útoku, která zakončila pozdější odpolední program. Během odpoledne zahrála také sušická skupina Paddy´s Bangers, kouzelník a dopolednem hudebně provázela dechová kapela Otavanka. Své představení sehrálo také divadlo z Břežan s hrou Sluha dvou pánů a předvedli se také žichovičtí rytíři. „Doufám, že lidem se programem líbí. Já jsem s návštěvností spokojený, protože dopoledne tady během těch deseti let nikdy tolik lidí nebylo,“ zhodnotil starosta.

Požitek ze slavností trochu kazily trable s technikou, kdy vždy nefungoval zvuk, jak měl, ale lidé to příliš neodradilo. „Bohužel problémy s technikou se předvídat nedají. Ale není to tak hrozné. Program mají hezký, jezdím sem ráda, je tady taková pohoda. Příjemně se tady tráví čas,“ řekla jedna z návštěvnic Martina Blahoušová.