Centra jsou mezi návštěvníky Šumavy na jednu stranu hodně oblíbená, na druhou stranu se ale potýkala i s kritikou. Centrum na Kvildě kvůli jelenu Standovi, který poranil návštěvníka a měl být utracen, nakonec ale po protestech veřejnosti skončil v prezidentské oboře v Lánech. Centrum v Srní kvůli tomu, že tam vůdčí samec zabíjel svoje mláďata, která před ním neměla možnost úniku. „Jelen Standa pořád žije a má se dobře. Od loňského března, kdy vyšel článek o problémech ve vlčí smečce, u nás nedošlo ani k jednomu úmrtí. Letos se tu vlčata vůbec nenarodila, neboť vůdčí samice dostala antikoncepci. Kapacita výběhu je totiž patnáct vlků a my jich už máme čtrnáct,“ řekl mluvčí NP Šumava Jan Dvořák s tím, že se park stále snaží vlčata prodat, ale neúspěšně. Od roku 2015, kdy centrum vzniklo, se prodalo jen jedno, do Polska. „Teď je šance, že by se jedno či dvě vlčata mohla prodat do Pyrenejí,“ dodal vedoucí NC Srní Roman Žaloudek.

Vedoucí oddělení informačních středisek a středisek environmentální výchovy NP Šumava Martina Kučerová doplnila, že park dělá vše pro to, aby se měla lépe zvířata i návštěvníci. Pro jejich bezpečnost přibyly například na Kvildě speciální dřevěné schovávačky, kdyby je chtěl napadnout jelen.

Obě centra plánují řadu aktivit, každý týden nabídnou zážitkové programy pro rodiče s dětmi. „Společně s lektory se děti spolu s rodiči vydají nejen do výběhů zvířat, ale také se hravou formou dozví mnoho nového ze života vlků, rysů či jelenů,“ uvedla Kučerová. Přichystány jsou i stěžejní akce – Den vlka (24. července a 21. srpna) a dále Den rysa ostrovida a Den jelena evropského (10. července a 7. srpna.).