Lokalita „Březový potok", která leží na území obcí Pačejov, Maňovice, Olšany, Kvášňovice, Velký Bor a Chanovice, je jednou ze sedmi v ČR vybraných Správou úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) jako vhodných pro plánovanou výstavbu hlubinného úložiště radioaktivních odpadů.
Na problematiku úložiště upozorňovala v rámci akce štafeta složená z představitelů místních spolků, samospráv i „řadových" občanů, která odstartovala ve 13.30 hodin z pačejovského hřiště a přes Olšany, Kvášňovice, Defurovy Lažany a Újezd u Chanovic směřovala na místo závěrečného setkání v Chanovicích.
„Obáváme se toho, že v naší krásné přírodě v Pošumaví by nastaly nevratné zásahy do přírody. Určitě existuje nebezpečí ztráty tržní ceny nemovitostí, hrozí snížení poptávky po zemědělských a lesnických produktech z této lokality, je tam i celá řada dalších nebezpečí. Nepředstavitelné je, že úložiště se uvažuje na desítky tisíc let. Další věc, která lidi děsí, je rozsah stavby. Podle materiálů SÚRAO by šlo o stavbu v podzemí o velikosti 450 fotbalových hřišť, k tomu třicet hektarů na povrchu. V podzemí by mělo být celkem 27 kilometrů chodeb. Stavba by znamenala vytěžení tří milionů metrů krychlových horniny," řekl Deníku na startu štafety pačejovský starosta Jan Vavřička.
Už dvanáct let
O možnosti stavby úložiště se dotčené obce dozvěděly v roce 2003. „Boj trvá už dvanáct let. Ve všech vesnicích byla referenda, která záměr jednoznačně odmítla. Mrzí nás, že SÚRAO, jako prostředník státu, s námi nejedná jako s rovnocennými partnery. Samosprávné orgány by měly mít právo veta v rozhodování o tom, co tu bude, nebo nebude," dodal Vavřička.
Na start štafety se přišel podívat i Václav Bláha z Pačejova. „Nikdo neví, co by to znamenalo za rizika. Je tady krásný kraj, zničila by jej už jen samotná stavba," popsal své výhrady.
Sdružení občanů bojujících proti úložišti na Horažďovicku spoluzakládal v roce 2003 i herec Miloslav Šimek. „I díky němu má nyní naše sdružení asi pět tisíc členů po celé republice. Celorepubliková je ovšem i dnešní akce, jde o společnou akci všech sedmi lokalit. Chápeme, že úložiště někde v České republice být musí, ale nelíbí se nám nátlak státu," uvedl předseda sdružení František Kába.
Ve všech dotčených obcích mohli zájemci v sobotu podepsat petici proti úložišti, informační stánek s peticí byl v sobotu dopoledne i v Horažďovicích, kde se konal Velikonoční jarmark. „Zájem byl velký, jsem spokojen. Až mě to překvapilo, máme asi čtyři sta podpisů. Dokonce lidé chodili cíleně jen podepsat petici, ani se nezdrželi na jarmarku," pochvaloval si maňovický starosta Miroslav Panuška, který měl stánek na horažďovickém jarmarku na starost.
David Kojan