„Začínaly jsme v roce 2009. Tehdy se místní rada dohodla, že by se měly uspořádat nějaké slavnosti a pozvat soubory. Jelikož jsme před lety dělaly Konopickou v Čimicích, tak Olina Pešťáková, která nám dělá všechny kroje, maluje je, řekla, proč bychom to nemohly udělat samy. Obešly se tak všechny ženy ve vsi a nakonec nás bylo dvacet. Začaly jsme tancovat s tím, že to bude jen na první rok, jen na ty slavnosti,“ uvedla za Otavěnky Věra Zemenová.

Ale už na generálku se na ně přišli podívat lidé ze Strašína a domluvili si nás také na vystoupení. Některé ženy z toho byly překvapené, ale nevzdaly to. „Pak už jsme tancovaly každý rok. Hanka Koppová nám dělá choreografii a celých deset let s námi nacvičuje. Pravidelně vystupujeme na Sušických slavnostech, dále jsme byly v Komušíně, v Horažďovicích, v Kramolíně a různě kam si nás pozvou,“ sdělila Zemenová.

TANČÍ UŽ I DĚTI

V roce 2013 se k nim připojily děti, které mají také své vystoupení. Většinou tancuje okolo dvaceti dětí a dvaceti dospělých. „Během deseti let se u nás vystřídalo 53 dospělých,“ poznamenala Zemenová a dodala, že vůbec nečekaly, že by u tancování vydržely takhle dlouho. Jakmile ale věděly, že budou takto vystupovat, sjednotily si kroje a všechny ladí.

Když nacvičují nové vystoupení, které vždy předvedou na slavnostech a pak s ním jezdí celý rok, tak trénují jednou týdně, když se akce blíží tak i vícekrát. Nyní na Zámeckých slavnostech v Žichovicích zatančily Českou besedu, kterou vloni nacvičily ke stému výročí republiky, a odpolední vystoupení bylo průřezem deseti let působení skupiny, které doplňovaly divadelní scénky k písničkám.