Vše začalo vernisáží v kině Šumava, kde jsou k vidění fotografie z událostí v Klatovech v roce 1989. Zároveň tam byl promítán film ze záběrů téhož roku. Další výstava byla zahájena také v informačním centru na náměstí, kde se lidé mohou podívat, jak vypadaly Klatovy před revolucí. „K tomu, abychom si uvědomili, kam se společnost posunula za třicet let od památného okamžiku, stačí mít otevřené oči, dobře se kolem sebe podívat a poslouchat, a to zejména mladou generaci. Příležitosti a možnosti, které se dnes před každým otevírají, jsou dnes absolutně nesrovnatelné a jestliže někdo řekne, a má na to plné právo, že se mu zdál život lepší před třiceti lety, tak nemusím chodit do Prahy, do velkých měst zůstanu v našich Klatovech. Srdečně zvu na výstavu fotografií do informačního centra a pak na pohled na náměstí a do ulic našeho města, myslím si, že odpověď je jednoznačná, kvalita, způsob našeho života je nesrovnatelně lepší, byť možná o něco méně pohodlný, tvrdší, ale je to život ve svobodné zemi, svobodném městě a život, který nám dává velké možnosti,“ řekl starosta Klatov Rudolf Salvetr.

I on má s rokem 1989 spojené nezapomenutelné vzpomínky. Byl tehdy krátce po vysoké škole. Vybavuje si jeden velmi silný okamžik, který prožil při návštěvě Prahy, kam přijel 25. listopadu. „Hráli jsme tam ligové utkání na Vyšehradě. Byli jsme zaraženi, když jsme do Prahy přijeli a město bylo úplně prázdné. V tu chvíli jsme znejistěli, protože internet, telefony jako je tomu dnes, neexistovaly, a nevěděli jsme, zda ještě nedošlo na slova škarohlídů, že vše je ztraceno. O tři hodiny později, když se lidé valili z Letenské pláně, jsme věděli, že ztraceno není nic, ale že jsme vykročili tím směrem, který jsme si přáli,“ zavzpomínal starosta.

Oslavy 30 let svobody pokračovaly v podvečer také na náměstí, kde se sešly stovky obyvatel, aby si poslechli koncert orchestru KUFR a také vzpomínky Radka Otrusiny a Karla Jungvirtha, kteří byli přímými aktéry revoluce v Klatovech. Promluvil také Michal Sedláček, který byl přímým účastníkem demonstrací v Praze.

Vrcholem oslav v Klatovech byl večerní koncert houslového virtuosa Pavla Šporcla v kulturním domě. „V tento den vystupuji ve své kariéře vůbec poprvé, proto si budu navždy pamatovat, že jsem poprvé v tento svátek hrál v Klatovech,“ řekl publiku známý umělec, který zahrál díla J. S. Bacha, Paganiniho, variace na Kde domov můj a další skladby.

Ilustrační foto.
Zákaznice se poprala s prodavačkou, zasahovala policie