V Klatovech si bezmála tisícovka lidí zazpívala koledy se zpěvákem Davidem Deylem a sborem Karafiát. „Bylo to neuvěřitelné. Mám radost, že mě Klatovští přijali, moc jsem si to užil. Sbor Karafiát krásně zpíval,“ řekl Deníku Deyl, který zazpíval nejen koledy, ale i další skladby. V obklíčení fanoušků byl i po skončení večera, mnozí příznivci chtěli podpis, další se s ním fotili. Večer si užil nejen Deyl, ale i příchozí, jen někteří litovali, že se společně nezpívalo všech šest koled jako v jiných městech, ale jen dvě. 

Pod vánočním stromem se ke zpívání koled sešli také v Horažďovicích. Zúčastnilo se 250 lidí. „Je hezké, když si lidé společně zazpívají společně takhle na náměstí koledy. Myslím, že je to hezká tradice, i když jsem popravdě očekávala, že přijde více lidí. Asi je to tím, že je poměrně zima. Ale i tak to bylo příjemné,“ řekla jedna ze zpívajících Zdena Málková.


Nezpívalo se jen ve větších městech, ale i v menších obcích, například Třebomyslicích. „Stromeček máme už popáté a letos jsme se poprvé chtěli sejít a zazpívat si koledy. A když jsme si přečetli výzvu v novinách, tak se nám to akorát hodilo, a přihlásili jsme se také. U stromečku na návsi se scházíme i na Štědrý den po večeři, vezmeme s sebou něco, abychom nezmrzli, a povídáme si u stromečku,“ vysvětlila Božena Hošková, organizátorka a zároveň třebomyslická kronikářka.

Koledy se zpívaly i v Anníně, kde se sešlo přibližně 50 zpěváků. „Kromě obyvatel Annína dorazili i lidé z Dlouhé Vsi, Sušice nebo Hartmanic,“ informoval za organizátory Lukáš Milota.

Báječná atmosféra vládla ve Svrčovci. „Sešlo se nás snad nejméně za všechna léta, asi přes 70, ale ta atmosféra se nedá popsat… Rozezpívávali jsme se již dopředu a po odzpívání povinných koled nikdo nechtěl domů, a tak se přidávalo a přidávalo, popíjel se svařák a děti čaj,“ uvedla za organizátory Petra Zemanová s tím, že akce trvala téměř dvě hodiny a že je naprosto jasné, že se bude konat každým rokem. „Velký dík patří rodině Slámových za organizaci a skvělý hudební doprovod a také Petře Zemanové a Jitce Králové za přípravu občerstvení,“ doplnila účastnice akce Jarmila Straková z Andělic.

Zpěv koled ve Svrčovci na Klatovsku.Zdroj: Jarmila Straková

Akci si chválili i v Javoru. „Sešli jsme se v počtu 52 lidiček, abychom si zpříjemnili adventní čas, a za podpory našich přátel ze sousední obce Klenová jsme si u "svařáčku" s chutí zazpívali krásné české koledy. Už teď se těšíme na další pokračování,“ uvedla starostka Dita Bytelová.

Koledy zněly i na sportovišti v Hamrech. „Sešlo se nás přes 20. Zazpívali jsme si vánoční koledy s rozhlasem, zahřáli se svařeným vínem a zajedli ho sladkým a slaným pečivem,“ informovala Zdeňka Coufalová z OÚ Hamry.
Při zpěvu koled se lidé sešli i v Kvášňovicích, Dlouhé Vsi, Nýrsku a Velharticích. (ki, dl, dk)

Podívejte se, jak se zpívalo v dalších okresech

Domažlice
Plzeň
Tachov
Rokycany
Cheb
Karlovy Vary
Sokolov