„Maškarní průvody chodí v Habarticích už asi od roku 1985. Možná jednou dvakrát se vynechalo, ale jinak se masopustní průvod koná každoročně,“ řekl Deníku starosta habartických dobrovolných hasičů, kteří masopust organizují, Jiří Kaiser. Masky se v Habarticích počítají tradičně na desítky. „Záleží i na tom, jestli nemají ve stejnou dobu masopusty někde v okolních vesnicích. V posledních letech byly masopusty obnoveny leckde, takže se pak lidé rozprostřou. Strážovskému masopusty se stovkami masek se sice rovnat nemůžeme, ale kolem padesáti masek míváme pravidelně. Jezdí k nám i spousta účastníků v okolí, třeba parta děvčat, která tu loni oslavila už desetileté výročí,“ dodal Kaiser.

Ani letos nechyběl v Habarticích koňmi tažený povoz s muzikanty. „Za organizátory bych rád poděkoval Václavu Maršálkovi, který k nám jezdí každý rok s koňským spřežením a vozí muzikanty. I když teď bydlí někde u Javorné, dříve bydlel v Habarticích, pracoval tu s koňmi v lese, a na Habartice nezanevřel, na masopust se pokaždé vrací, za což jsme mu vděčni,“ vyzdvihl Kaiser.

Každý rok se na masopust do Habartic vrací i tamní rodačka Dana Vondrušková z Kněževsi na Rakovnicku. „Na masopust se v Habarticích u rodičů sjíždíme celá rodina Strnadových. Jezdíme i s vnoučaty a pravnoučaty, sestra jezdí z Dobřan, další sestra z Mochtína. Je to bezva událost,“ řekla Deníku.